Niedźwiedź w Beskidach

i

Autor: Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Niedźwiedzie obudziły się w Beskidach. Ten filmik robi wrażenie

W Beskidzie Żywieckim obudziły się niedźwiedzie. Filmik opublikowało Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Został zmontowany z ujęć zarejestrowanych przez fotopułapki.

Turyści przywykli już do informacji o niedźwiedziach, które pojawiają się w Tatrach. Niektóre grasują nawet w śmietnikach przy schroniskach górskich. Lecz widok niedźwiedzia w Beskidach to nadal ewenement i duże zaskoczenie. 

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" opublikowało niesamowity filmik, na którym widać niedźwiedzie, które wybudziły się z zimowego snu.

Niedźwiedzie w Beskidach

Zobacz zdjęcia

Filmik opublikowany przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" robi duże wrażenie. Ujęcia pochodzą ze zdjęć nocnych oraz wykonanych za dnia. 

Nagraniu towarzyszy informacja dotycząca zachowaniu niedźwiedzi w związku z polowaniami na inne dzikie zwierzęta.

Okazuje się, że myśliwi mogą wpływać na behawior dzikich zwierząt nawet wówczas, gdy dany gatunek nie jest bezpośrednim celem polowań. Pokazały to wyniki badań nad reakcją samic niedźwiedzi brunatnych na obecność myśliwych polujących na łosie w Szwecji. Wykorzystując narzędzia GIS oraz dane o miejscach zastrzelenia 3136 łosi naukowcy zidentyfikowali obszary, w których myśliwi najczęściej zabijali łosie. Następnie, opierając się na 82042 lokalizacjach 30 samic niedźwiedzi badanych za pomocą telemetrii, sprawdzili w jaki sposób użytkowały one teren w trakcie okresu polowań na łosie. Okazało się, że zarówno w dzień, jak i w nocy, niedźwiedzice unikały obszarów, w których istniało wyższe ryzyko kontaktu z myśliwymi polującymi na łosie.

Badania potwierdzają, że niedźwiedzie reagują na potencjalne ryzyko kontaktu z myśliwymi zmieniając swoje zachowanie. Naukowcy podkreślili, że tego typu behawioralna odpowiedź na zakłócenia powodowane przez obecność myśliwych może prowadzić do pośredniej utraty siedlisk i zmniejszenia efektywności pozyskiwania pokarmu. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym "Ecological Applications".