Stanisław Wyciszczak nie żyje

i

Autor: UM w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry

Nie żyje Stanisław Wyciszczak. Był założycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

W wieku 93 lat zmarł Stanisław Wyciszczak. Był założycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Stanisław Wyciszczak jako jeden z pierwszych został uprawniony do bycia przewodnikiem w Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra.

Nie żyje Stanisław Wyciszczak

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przekazało smutną wiadomość. W środę, 29 listopada w wieku 93 lat zmarł Stanisław Wyciszczak. Ojciec założyciel stowarzyszenia i jego najstarszy członek.

Przyszedł dzień, w którym musimy się pożegnać... Wczoraj zmarł Stanisław Wyciszczak, najstarszy członek #SMZT, ojciec założyciel, skarbnica wiedzy, legenda naszego miasta. Miał 93 lata - poinformowało SMZT.

Stanisław Wyciszczak był założyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Stanisław Wyciszczak urodził się 3 sierpnia 1930 r. w Tarnowskich Górach. Jest jednym ze współzałożycieli Komitetu dla Spraw Historii i Zabytków Ziemi, powstałego w 1953 r., które zmieniło swoją nazwę w 1960 r. na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez wiele lat służył na stanowisku Wiceprzewodniczącego i Członka Zarządu SMZT oraz Kierownika Sekcji Historycznej.

W latach 1993 – 1994 był prezesem organizacji. W 1954 roku zaczął organizować popularne w mieście spotkania odczytowo-dyskusyjne, tzw. Czwartki Tarnogórskie. W latach 1957 - 1988 r. aktywnie włączał się w trzydniowe święto miasta - „Dni tarnogórskich Gwarków", ze znaną w całym kraju – paradą historyczną. Jako aktywny propagator wiedzy o historii i tradycjach miasta, jego zabytkach, wydał pierwszy „Przewodnik historyczny po mieście i zabytkach Tarnowskich Gór" w 1975 roku.

W „Vademecum Przewodnika" wydanego w 1978 r. dla województwa katowickiego przez oddział PTTK w Katowicach, opublikował historię Tarnowskich Gór. Ponadto jest autorem pierwszej oficjalnej publikacji SMZT z 1979 r. pt. „Tarnowskie Góry" z rysunkami prof. Wernera Lubosa. Na swoim koncie miał kilkadziesiąt publikacji związanych z tematyką historii miasta i region.

W 1993 r. razem z Markiem Kandzią, opracował publikację „ Tarnowskie Góry – miasto gwarków", a także album „Srebrna Droga", w której zamieścił historię „Wolnego Miasta Górniczego Tarnowskie Góry". W latach 1992- 2012 spod jego pióra wyszły kolejne „Przewodniki Tarnogórskie" -4 edycje, w nakładzie przeszło 35 tys. szt. Przewodnik zawiera najważniejsze wiadomości o historii miasta i regionu, a także wykaz najciekawszych zabytków miasta.

Stanisław Wyciszczak był jednym z głównych autorów opracowanej monografii „Historia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej" obejmującej działalność tej organizacji w latach 1953 – 2014 oraz szeregu publikacji biograficznych postaci i osób szczególnie zasłużonych dla Tarnowskich Gór – poety Bolesława Lubosza, sztygara i pierwszego Przewodniczącego Zarządu SMZT Alfonsa Kopii, badacza dziejów prof. Józefa Piernikarczyka, kronikarza Jana Nowaka, inż. Feliksa Piestraka – dyrektora tarnogórskiej Szkoły Górniczej, ks. Dr Jerzego Pawlika – duszpasterza i krajoznawcy, Alojzego Niedbały – rzeźbiarza gwarków tarnogórskich, Bonifacego Wyciszczoka – pierwszego po I wojnie światowej polskiego naczelnika parowozowni.

Przez wiele lat  był jednym z pierwszych uprawnionych przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga i obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Z jego inicjatywy stowarzyszenie umieściło w mieście wiele tablic pamiątkowych osób, wydarzeń ważnych w życiu miasta.

Za swoją działalność został odznaczony wieloma medalami, krzyżami, odznakami za zasługi dla kraju, regionu, miasta.

Źródło: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej