Ignacy Walenty Nendza nie żyje

i

Autor: wikipedia/archiwum serwisu

Katowice

Nie żyje Ignacy Walenty Nendza, zasłużony polski himalaista. "To wielka strata dla nas wszystkich"

Smutne wieści płyną z Katowic. Nie żyje Ignacy Walenty Nendza - polski alpinista, grotołaz, przewodnik górski i działacz harcerski. Miał 80 lat.

Ignacy Walenty Nendza odszedł 11 kwietnia 2024 roku w wieku 80 lat. O jego śmierci poinformował na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Ignacego Walentego Nendzy „Walka”, wybitnego taternika i himalaisty, działacza harcerskiego oraz zasłużonego mieszkańca Katowic, któremu w 2019 roku wręczałem nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej. Urodził się na Wełnowcu. To wielka strata dla nas wszystkich… był pomysłodawcą i wielkim orędownikiem naszego Centrum Himalaizmu w Katowicach. Walku, zrealizujemy go dla Ciebie! - napisał prezydent Krupa.

Zasłużonego himalaistę pożegnali także działacze Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. "Już nie zdążyliśmy odprawić Ci urodzin w klubie. Odpoczywaj w spokoju przyjacielu" - napisali na Facebooku. 

Kim był Ignacy Walenty Nendza? Krótki biogram

Ignacy Walenty Nendza urodził się 16 stycznia 1944 roku. Był związany z katowickim Wełnowcem. W młodości wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Był też działaczem działaczem Harcerskiego Klubu Taternickiego, do którego należał m.in. Jerzy Kukuczka.

Przygodę ze wspinaczką "Walek" zaczynał na Jurze Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Tatrach. W latach 70. i 80. XX wieku uczestniczył w kilkunastu wyprawach himalajskich m.in. na Lhotse, Makalu i Annapurnę. Na koncie ma też wspinaczkę w Karakorum, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i Atlasie.

Ignacy Walenty Nendza był zaliczany do grona najbardziej zasłużonych polskich alpinistów i grotołazów. Był też przewodnikiem górskim i wychował wiele pokoleń śląskich wspinaczy. Za swoją działalność został odznaczony Złotych i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP".