Edward Kozak/YouTube

i

Autor: YouTube

Pożegnanie

Nie żyje Edward Kozak. Zmarł słynny dziennikarz TVP Katowice w czasach PRL

Edward Kozak nie żyje. Słynny dziennikarz TVP Katowice z czasów PRL zmarł w wieku 77 lat. To on był gwiazdą pierwszej prywatnej telewizji na Górnym Śląsku PTV Rondo. O śmierci Edwarda Kozaka poinformował Info&Tips.

Edward Kozak nie żyje. Był słynnym dziennikarzem TVP Katowice oraz pierwszej prywatnej telewizji PTV RONDO. Ostatnio pracował w Info&Tips - tygodniku i serwisie internetowym dla Polaków mieszkających w Niemczech. Edward Kozak miał 77 lat. O jego śmierci poinformował Info&Tips, prowadzony przez jego przyjaciela Stanisława Wenglorza.

Kim był Edward Kozak

Edward Kozak urodził się w 1946 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim, reżyserię filmową na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Był autorem programów regionalnych w TVP Katowice, rozrywkowych i reportaży. Zagrał m.in. w komedii Janusza Kidawy "Sprawa się rypła". 

Barwne życie Edwarda Kozaka obfitowało we wzloty i upadki. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych przełomu lat 80. i 90. Prowadził pierwszą polską telewizję śniadaniową emitowaną w soboty w TVP Katowice, która gromadziła przed telewizorami setki tysięcy widzów.

Edward Kozak i wywiad z seryjnym mordercą

Edward Kozak sławę i rozpoznawalność zdobył w latach 80., gdy przeprowadził wywiad z seryjnym mordercą Joachimem Knychałą zwanym wampirem ze Śląska. Na podstawie wywiadu napisał książkę "Pamiętnik wampira" i nakręcił dokument "Wampir". Lata później telewizja Discovery Historia przypomniała tę sprawę w serialu pt. "Seryjni mordercy". Edward Kozak odsłonił w nim kulisy pracy nad książką i kontaktów ze śledczymi.

Edward Kozak w telewizji Rondo

Telewizja Rondo pierwszy program nadała 16 grudnia 1992 roku. Edward Kozak, redaktor naczelny, prowadził autorski nocny program Videopiraci, składający się głównie z przebitek i fragmentów programów z zagranicy. Pora nadawania byłą nieprzypadkowa, bo program pokazywał głównie pikantne sceny z filmów dla dorosłych okraszone autorskim komentarzem Kozaka.

Po jednym z takich programów, gdy pokazano za dużo, sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Edward Kozak pożegnał się z pracą w PTV Rondo, a wkrótce cały kanał nadający w paśmie Polonia 1 na włoskiej licencji zniknął z oferty, bo został uznany za piracki.

Edward Kozak od tego czasu imał się różnych zajęć. Ostatnio pracował dla Info&Tips, który założył jego przyjaciel Stanisław Wenglorz - znakomity niegdyś muzyk, wokalista śpiewający w Budce Suflera i grupie Skaldowie.

Legendy PRL. Rozpoznasz po tytule piosenki lub roli?

Pytanie 1 z 10
Wcielił się w rolę Nikodema Dyzmy: