Nie daj się oszukać na węgiel. Sprawdź, na co uważać przy zakupie węgla

2022-09-29 8:16

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z dostępnością węgla to świetna okazja dla oszustów. Przestępcy wykazują się dużą kreatywnością w wymyślaniu podstępów i oszukiwać na węglu.

Oszustwa na węgiel to coraz częstszy proceder

rudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Kuszą atrakcyjnymi cenami i obiecują świetną jakość surowca oraz szybką dostawę. To najczęściej naciągacze, któzy próbująod nas wyłudzić pieniądze. 

Oszustwa na węgiel: oferty z zaliczką

Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Oszustwa na węgiel: Phishing

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

Oszuści na węgiel  bywają również bardziej zuchwali. Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Na początku wszystko wyglądało dobrze - towar został dostarczony i wyładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety późniejszy opad deszczu pokazał, że przywieziony tak szybko węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie.

Jak nie dać się oszukać na węgiel? 

Śląska policja przygotowała krótki poradnik, jak nie dać się oszukać na węgiel. 

  1. Kupuj u sprawdzonych, wiarygodnych sprzedawców.
  2. Uważaj na phishing - strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy - sprawdzaj ich autentyczność. 
  3. Nie ufaj wiadomościom SMS o dopłacie za energię - nie klikaj w link wiadomości!
  4. Uważaj na tanie oferty i atrakcyjne okazje - oszust lubi kusić ceną. 
  5. Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych. 
  6. Przy odbiorze sprawdź produkt - uważaj na farbowany węgiel.
  7. Jeśli nie ufasz sprzedawcy - płać tylko przy odbiorze. 

Oszustwa na węgiel: szukaj ofert w sprawdzonych miejscach

Ofert kupna węgla najlepiej zacząć szukać na rządowym portalu cieplo.gov.pl To internetowa wyszukiwarka i porównywarka cen węgla na polskim rynku. Na stronie sprawdzić można, gdzie jest dostępny węgiel, w jakiej cenie oraz w jakiej ilości. Co ważne, znajdują się tam tylko legalne i autoryzowane składy opału.