Naukowcy ze Śląska na Pomorzu

i

Autor: Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego / Facebook

Badania Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy ze Śląska na wyspie Wolin badają średniowieczne relacje między Słowianami a Skandynawami

W mieście Wolin uczestnicy Międzynarodowej Szkoły Letniej, zorganizowanej przez Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego badają relacje kulturowe, handlowe i polityczne pomiędzy zachodnimi Słowianami a Skandynawami. W wydarzeniu bierze udział 40 studentów.

Naukowcy ze Śląska na wyspie Wolin

Tematem szkoły są relacje skandynawsko-słowiańskie, więc staramy się skupić zarówno na tym, co się działo w Skandynawii, jak i na tym, co się działo na terenie Słowiańszczyzny Zachodniej głównie w epoce wikingów. Istotne jest, jak wyglądały relacje między obiema stronami w tym okresie – przekazuje PAP organizator wydarzenie dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec.

Profesor Uniwersytetu Śląskiego dodaje, że w trakcie zajęć Międzynarodowej Szkoły Letniej wykładowcy prowadzą intensywne zajęcia m.in. z archeologii, historii, runologii, literatury, kodykologii wczesnego średniowiecza. Naukowcy planują też zajęcia terenowe oraz dwie wycieczki do ważnych miejsc dla historii Pomorza Zachodniego - do Lubina i Kamienia Pomorskiego.

W ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej "Wolin/Jómsborg: miejsce spotkania Słowian i Skandynawów w średniowieczu" do województwa zachodniopomorskiego przyjechało 40 studentów historii, archeologii i innych kierunków m.in. z Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Mogą oni wziąć udział m.in. w wykładach, pracach terenowych i dyskusjach plenarnych poświęconych kwestiom kulturowym, politycznym i gospodarczym.

Wolin jest symbolicznym i rzeczywistym miejscem spotkań słowiańsko-skandynawskich w okresie wikingów. Uczestnicy poznają specyfikę strefy bałtyckiej, która oznacza i kulturę skandynawską i kulturę słowiańską. Chcemy im dostarczyć wiedzę zarówno o południu, jak i północy Bałtyku- mówi Morawiec.

Międzynarodowa Szkoła Letnia, finansowana ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, potrwa do 30 lipca, zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Każdy z uczestników otrzymał stypendium w wysokości 5 tys. zł na pokrycie kosztów transportu i wyżywienia na miejscu prowadzonych zajęć.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/