Badania

i

Autor: Unsplash.com

Kim jest polski narkoman?

Naukowcy ze Śląska przeprowadzili badania „Kim jest polski narkoman”. To singielka w wieku 27 lat

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli profil polskiego użytkownika substancji psychoaktywnych. Okazało się, że jest nim kobieta w wieku 27 lat. „Kim jest polski narkoman" to aktualizacja badań z 2021 r.

Badanie przeprowadzone przez dr. n. med. Gniewka Więckiewicza z Katedry Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego "Kim jest polski narkoman" jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2021 r.

„Kim jest polski narkoman” – potencjalny profil

Naukowcom udało się ustalić profil polskiego użytkownika substancji psychoaktywnych. Okazała się nim kobieta w wieku 27 lat, pochodząca z dużego miasta, z wykształceniem średnim, pracująca na pełen etat, heteroseksualna singielka.

Poszerza nam to świadomość tego, kto i w jaki sposób korzysta z substancji psychoaktywnych. Dane te mogą się przyczyniać do zaplanowania odpowiednich i skutecznych kampanii prozdrowotnych i edukacyjnych – powiedział dla PAP dr Więckiewicz.

Zdecydowany wzrost zainteresowania psychodelikami

Z jego analizy wynika także, że od ostatniego badania zdecydowanie wzrosło zainteresowanie substancjami psychodelicznymi. Grzyby halucynogenne są obecnie bardziej popularne niż amfetamina.

Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety. Na pytania online odpowiedziało 1117 respondentów, najmłodszy miał 13 lat, a najstarszy 62 lata. Średni wiek respondenta to 27 lat. Największą grupę stanowiły kobiety – 50,2 proc. Najczęściej były to osoby heteroseksualne w związku nieformalnym, większość miała wykształcenie średnie, mieszkała w dużym mieście i pracowała na pełen etat. Respondenci pozostali anonimowi.

100 zł miesięcznie na narkotyki

Z badań wynika, że średni wiek pierwszego kontaktu osób ankietowanych z substancjami psychoaktywnymi wynosi 17 lat, a najczęściej wybieraną substancją inną niż alkohol, kofeina czy nikotyna jest marihuana. Substancje są najczęściej używane raz na kilka miesięcy bądź rzadziej, głównie w grupie znajomych w domu. Najwięcej użytkowników pozyskuje te substancje od znajomych i wydają średnio do 100 zł miesięcznie na ten cel.

Problemem jest to, że 77,5 proc. naszych respondentów nigdy w żaden sposób nie kontroluje tego, co dostało od dealera czy od znajomych – podkreśla psychiatra.

Ankieta miała na celu przybliżyć polskim lekarzom psychiatrom, kim jest przeciętny polski użytkownik substancji psychoaktywnych.

Większość naszych badań na terenie Polski ogranicza się do danych pochodzących od osób z poradni leczenia uzależnień, ale jest bardzo niemała grupa osób, która do poradni leczenia uzależnień, do lekarza psychiatrii nigdy nie trafi, ponieważ korzystają z substancji psychoaktywnych w sposób, który ogranicza ryzyko wystąpienia szkód zdrowotnych – komentuje doktor Więckiewicz.

W Polsce lekarze psychiatrii mają w większości do czynienia z osobami uzależnionymi wtedy, kiedy nastąpiły u nich jakieś komplikacje zdrowotne. Celem badania jest poszerzenie wiedzy o tych osobach, które nie trafiają do lekarza.

Kolejne badania dr Więckiewicz planuje na 2024 r. Współautorem badania jest prof. Robert Pudlo z Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.