Wiadomości

Najwyższa ściana wspinaczkowa w Polsce powstanie w Czeladzi? Zbigniew Szalenic zdradził plany

Obecnie najwyższa zewnętrzna ściana wspinaczkowa znajduje się w Bytomiu - ma ponad 20 metrów wysokości. Jednak rekord ten wkrótce ma zostać pobity. Jak zapowiedział burmistrz Czeladzi, nowa ściana wspinaczkowa ma zostać wybudowana na terenie po byłej kopalni Saturn. Będzie ona zarazem najwyższą ścianą wspinaczkową w Polsce.

Czeladź będzie miała nową ścianę wspinaczkową?

W poniedziałek, 1 kwietnia burmistrz Czeladzi poinformował w mediach społecznościowych, że w mieście powstanie nowa ścianka wspinaczkowa. W związku z przypadającym tego dnia Prima Aprilisem sądziło, że to żart. Jednak 2 kwietnia Zbigniew Szaleniec ponownie potwierdził tę wiadomość.

Jeżeli uda się zrealizować tę koncepcję, to będziemy jako Czeladź słynąć z kolejnej wyjątkowej atrakcji.... najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej. A z platform widokowych, będzie można oglądać kawał Śląska i Zagłębia - przekazał burmistrz Czeladzi.

Jak tłumaczy włodarz, nadal trwają prace nad wypracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrz dwóch budynków dawnej ciepłowni. Nie wiadomo też jeszcze w jakiej formule będzie realizowane to przedsięwzięcie - czy przez osobę prywatną, czy w ramach PPP.

Jednak jak zaznacza burmistrz, szanse pozyskania środków na realizację tego projektu, z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego dla gmin górniczych, na rewitalizację obiektów po zlikwidowanych kopalniach, są duże.

Zobaczcie wizualizacje tego projektu:

Najwyższa ściana wspinaczkowa w Polsce powstanie w... Czeladzi?

Warto podkreślić, że ścianka ma być nie dość że najwyższą w Polsce (pobijając tym samym rekordzistę - Bytom), ale także jedną z najwyższych w Europie.

Ścianka ma zostać połączoną platformą widokową z kominami, która przy okazji wzmocni ich stabilność. Platforma będzie miała także wejście nie tylko dla sportowców, ale także dla zwiedzających. Oprócz tego ścianki zostaną zaadaptowane do różnych stopni trudności i wysokości.

Rewitalizacji poddane zostaną także oba budynki byłej kopalnianej ciepłowni, zarówno ten parterowy zbliżony wyglądem do Warsztatów Mechanicznych widocznych w głębi, gdzie wkrótce rozpocznie się budowa krytej pływalni, jak i ten wysoki, wybudowany w chyba w latach 60-tych lub 70-tych - dodaje burmistrz.