Najstarsza czynna wąskotorowa kolej zaprasza na przejażdżkę. Chętnych jest coraz więcej [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-01-22 13:59

Rok 2019 okazał się szczęśliwy dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Liczba pasażerów, którzy zdecydowali się na podróż marzeń wyniosła ponad 21 tys. osób, czyli o 40 proc. więcej niż w 2018 roku. Władze kolejki szykują się już na sezon wiosenny. Zobaczcie film i zdjęcia na slask.eska.pl.

Kolej Wąskotorowa w Bytomiu jest najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie. Jeździ z sukcesami od 1853 roku! 450 koni mechanicznych - tyle mocy posiadają lokomotywy Lxd2 z silnikiem Maybacha - główny koń pociągowy wąskotorówki na Górnym Śląsku.

Cieszymy się, że coraz więcej osób nas odwiedza na Szlaku Zabytków Techniki. Takim wynikiem, jaki osiągnęliśmy w ubiegłym roku nie może pochwalić się żadna inna kolej wąskotorowa w Polsce – podkreśla Karol Majcherczyk ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Kolej wąskotorowa w Bytomiu. Zobaczcie wideo

Przedstawiciel GKW przypomina, że w minionym roku – oprócz codziennych prac utrzymaniowych – udało się zrealizować kilka większych rzeczy, m.in. wydłużono skład o dwa zamknięte wagony pasażerskie z drzwiami, oknami i oświetleniem, a więc doskonałe na dni chłodniejsze i deszczowe.

Udało nam się pozyskać parowóz typu T49 Ryś z 1950 roku, unikatową cysternę zbudowaną w 1927 roku oraz węglarkę z lat 40. XX wieku. – Wierzymy, że rok 2020 będzie dla nas równie dobry. Chcemy też, żeby podróż z nami była bardziej komfortowa, więc oddamy do użytku kolejny wagon pasażerski. Planujemy też uruchomienie parowozu T49 Ryś – zapowiada Karol Majcherczyk.

Długość linii kolejowej to 21 kilometrów. Podróż zaczyna się z miasta Bytom do Miasteczka Śląskiego przez Tarnowskie Góry. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, począwszy od lutego będzie można skorzystać z nie lada gratki. Będziemy mogli zwiedzić z przewodnikiem stację bytomskiej wąskotorówki. Choć to oczywiście nie jedyne atrakcje jakie czekają turystów.

Najstarsza czynna wąskotorowa kolej zaprasza na przejażdżkę. Chętnych jest coraz więcej.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE