Kwesta na renowację cmentarza Mater Dolorsa

i

Autor: Wikipedia Creative commons

1 listopada

Na bytomskich cmentarzach odbędą się kwesty. Trwa zbiórka na renowacje na Mater Dolorosa

Tradycyjnie 1 Listopada na bytomskich nekropoliach odbędą się kwesty. Datki na pomoc Polakom mieszkającym na Kresach zbierane będą przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego. Natomiast bytomski magistrat przypomina o internetowej kweście na renowację obiektów na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.

Na bytomskich cmentarzach będzie prowadzona kwesta

Również w 2023 roku dotrzymana zostanie wieloletnia tradycja organizowania kwest na bytomskich nekropoliach. Dlatego też w środę, 1 listopada na cmentarzach przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego będą zbierane datki na pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

Jak co roku podczas kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, na cmentarnych alejach datki zbierać będą m.in. przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Mariusze Wołoszem, organizacje działające w trzecim sektorze oraz harcerze - informuje Urząd Miasta w Bytomiu.

Zebrane datki zostaną przekazane na pomoc najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów. Trafią także do działających za naszą wschodnią granicą polskich szkół i przedszkoli. 1 listopada kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 i będzie prowadzona do 16.00.

Zbiórka internetowa na renowację zabytków Mater Dolorsa trwa

Ponadto nadal można wesprzeć inicjatywę Towarzystwa Miłośników Bytomia wpłacając pieniądze na konto:  84 1750 0012 0000 0000 2372 0717. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na renowację obiektów na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.

Od wielu lat pieniądze z kwest, prowadzonych 1 listopada przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei.

W rezultacie trwającej 12 lat akcji, dzięki połączeniu wysiłków wielu środowisk, udało się przywrócić dawną świetność dziesięciu zabytkowym grobowcom: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowski. Ukoronowaniem działań była zakończona w 2013 roku gruntowna renowacja nagrobka i krzyża nagrobnego ks. Józefa Szafranka - czytamy w komunikacie Towarzystwa Miłośników Bytomia.