Mysłowicka Promenada wypiękniała. Mieszkańcy zyskali miejsce do wypoczynku i rekreacji

2021-09-10 13:33
Mysłowicka Promenada
Autor: UM Mysłowice Mysłowicka Promenada

Po miesiącach remontu mysłowicka Promenada została uroczyście otwarta. Na terenie parku powstały cztery oczka wodne z mostkami, miejsca grillowe, duży plac zabaw, trasy rowerowe i alejki od jeżdżenia na rolkach.

Inwestycja kosztowała blisko 6 milionów złotych.

- Promenada to nasz cudowny zakątek gdzie można nie tylko spędzać czas z rodziną, ze znajomymi czy odbywać rekreację, ale również można zapoznać się z historią tego miejsca. Tutaj był obóz pracy Rosengarten. Tutaj mamy również piękne źródełko, które zostało odnowione dzięki społecznikom i Muzeum Miasta Mysłowice - powiedział nam prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

- To miejsce w niczym dziś nie przypomina miejsca, ani dramatu jakim było funkcjonowanie tu policyjnego więzienia zastępczego w okresie okupacji niemieckiej, a później miejsca w którym powstał komunistyczny obóz pracy - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Utworzony w 1941 roku obóz Rosengarten nazywany był "przedsionkiem piekła". Osoby , ktore tam trafiły były przetrzymywane, przesłuchiwane i torturowane. Więźniowie byli przekazywani do KL Auschwitz albo mordowani.

W czasie wojny przez obóz przewinęło się, najczęściej ostatecznie tracąc życie, około 20 tys osób.

Na razie symbolem przypominającym historię tego miejsca są mury baraków obozowych. Na nich staraniem władz miasta i Muzeum Miasta Mysłowice mają pojawić się imiona i nazwiska ofiar obozu pracy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE