Mysłowice

i

Autor: UM Mysłowice

Mysłowice: W Parku Promenada powstanie rzeźba upamiętniająca ofiary obozu Rosengarten

W mysłowickim Parku Promenada powstanie rzeźba, która upamiętni ofiary niemieckiego zastępczego więzienia policyjnego oraz obozu pracy Rosengarten. Budowę pomnika zapowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które obiecało sfinansowanie przedsięwzięcia.

Od 1945 do 1946 r. (według części źródeł do 1947 r.) w tym samym miejscu działał komunistyczny obóz pracy, który również pochłonął tysiące ofiar, szczególnie Górnoślązaków.

W Parku Promenada w Mysłowicach powstanie rzeźba upamiętniająca ofiary niemieckiego zastępczego Więzienia Policyjnego oraz obozu pracy +Rosengarten+. Projekt rzeźbiarsko-architektoniczny znalazł się w gronie 27 laureatów konkursu przeprowadzonego w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku +Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2023+ – czytamy na twitterowym profilu MKiDN.

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje wykonanie i projekt w kwocie 237 600 zł. Rzeźba ma powstać jeszcze w tym roku. Autorami projektu są Jacek Kiciński oraz Jan Kuka.

W latach 1941-1945 w Mysłowicach znajdowało się „niemieckie zastępcze więzienie policyjne Rosengarten, przez które przeszło ok. 20 tys. Polaków i przedstawicieli innych narodowości, natomiast w latach 1945-1946 komunistyczny obóz pracy”.

Na nowej tablicy, poza podaniem powyższych informacji, czerwonymi literami zaakcentowano, że "to miejsce zostało naznaczone krwią ofiar dwóch totalitaryzmów". "Niech ten monument przypomina o tragicznym losie więzionych tu osób" – dodano, opatrując tablicę podpisami: "Mieszkańcy Mysłowic, Instytut Pamięci Narodowej, 2023 r.".

Dotąd miejsce było upamiętnione umieszczoną przed fragmentem muru tablicą z napisem: "Polskim patriotom, więzionym i pomordowanym przez oprawców hitlerowskich w policyjnym więzieniu zastępczym w latach 1941-1945. Górnoślązakom represjonowanym przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie wprowadzania władzy ludowej w latach 1945-1947 – społeczeństwo Mysłowic".

Miejsce, w którym więziono tysiące ofiar, do niedawna porastały dziko rosnące zarośla. Teraz znajduje się tam park, wielu spacerowiczów przez lata nie zdawało sobie sprawy z tego, co działo się w tym miejscu kilka dekad wcześniej.