Waloryzacja emerytur 2023, trzynasta emerytura 2023

i

Autor: GettyImages Waloryzacja emerytur i trzynasta emerytura - czekasz na list z ZUS?

Emerytura 2023

Możesz mieć emeryturę wyższą o 500 zł? Pamiętaj tylko o tej dacie

W tym roku ZUS przeprowadzi rekordowo wysoką waloryzację kapitału emerytalnego. Tegoroczni emeryci mogą więc liczyć na całkiem spore podwyżki. Wystarczy tylko jeden wniosek, ale trzeba pamiętać o bardzo ważnej dacie!

Emerytura 2023. Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Z dostępnych danych wynika, że w tym roku 300 tys. osób osiągnie wiek emerytalny, a co za tym idzie - będzie mógł zawnioskować o emeryturę. Ale warto się wstrzymać z wysłaniem wniosku i zrobić to dopiero w lipcu. Dlaczego? Wszystko szczegółowo opisał portal fakt.pl.

Co roku ZUS przeprowadza roczną waloryzację kapitału, co w efekcie sprawia, że emerytura jest wyższa. W tym roku waloryzacja osiągnie rekordowy poziom, a emeryci mogą liczyć na całkiem niezłą podwyżkę.

Waloryzacja jest zawsze przeprowadzana w czerwcu, ale jej skutki są odczuwalne dopiero od lipca. Właśnie dlatego warto zaczekać do lipca ze złożeniem wniosku o emeryturę.

Waloryzacja emerytur 2023. Podwyżka emerytur nawet o 500 zł

Eksperci wyliczyli, jak bardzo mogą wzrosnąć emerytury. Wysokość podwyżki jest uzależniona od wieku emeryta i zgromadzonego kapitału w ZUS. Największą różnicę odczują osoby, które najwięcej odłożyły do ZUS przez lata swojej pracy.

Podwyżki emerytur będą się wahać od 240 zł do 540 zł.

Czternasta emerytura 2023. Co zrobić, by ją dostać?

Planując przejście na emeryturę w 2023 roku, warto pod uwagę wziąć jeszcze jeden szczegół. Mianowicie: czternastki. Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie. Wyniesie ona maksymalnie 1250,88 zł brutto. 

Jeżeli emeryt chce zyskać "czternastkę", musi zdążyć z wnioskiem o emeryturę do 31 października.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE