Pieniądze

i

Autor: Pixabay.com

Wyłudził 160 tys. zł

Mikołów: Wyłudził ponad 160 tys. zł z VAT. Grozi mu 8 lat więzienia

Śledczy z Mikołowa, pod nadzorem miejscowej prokuratury, skierowali do sądu akt oskarżenia dotyczący przedsiębiorcy z Wyr. Mężczyzna jest oskarżony o wyłudzenie ponad 160 tysięcy złotych nienależnego mu zwrotu podatku VAT. 49-latkowi grozi za to kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mikołowskiej komendy zakończyli śledztwo przeciwko 49-letniemu mieszkańcowi gminy Wyry. Mężczyźnie podejrzewany jest o wyłudzenie w w 2017 roku nienależnego mu zwrotu podatku VAT. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych.

Firma transportowa z Wyr wyłudzała VAT?

Jak przekazują mikołowscy policjanci mężczyzna, prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem, w przeszłości był już karany. Na swoim koncie ma przestępstwa skarbowe i przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów.

Śledczy zabezpieczyli szereg dokumentacji, których analiza oraz inne działania, w tym przesłuchania świadków, potwierdziły nielegalną działalność przedsiębiorcy. Polegała ona na wprowadzaniu do ewidencji księgowej firmy faktur VAT, pozorujących zrealizowane usługi, na podstawie których odliczano zwrot podatku VAT. Tak sfałszowaną dokumentację, 49-latek przedstawiał w deklaracjach urzędnikom skarbowym – informują policjanci.

W Prokuraturze Rejonowej w Mikołowie mężczyzna usłyszał łącznie 23 zarzuty poświadczenia nieprawdy oraz posługiwania się mającymi to uwiarygodnić dokumentami.

Podejrzany nie przyznał się do zarzutów. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie 49-latka o wartości 180 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE