Petycja w sprawie wycinki lasu na Bukowej Górze

i

Autor: fb Anna Dęboń Petycja w sprawie wycinki lasu na Bukowej Górze

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcą zatrzymać wycinkę drzew na Bukowej Górze. W internecie ruszyły podpisy pod petycjami w tej sprawie

2023-02-27 13:38

Trwa wycinka lasu na Bukowej Górze. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i władze miasta. Pod topór do końca marca ma pójść kilkaset drzew.

Lasy Państwowe tłumaczą wycinkę pracami pielęgnacyjnymi. W takie zapewnienia nie wierzą mieszkańcy.

- Tych cięć i "prac pielęgnacyjnych" odbywa się w różnych miejscach bardzo dużo. Przejeżdżając po różnych okolicach możemy się też orientować na jaką to jest skalę i w ilu miejscach. Przykro na to patrzeć - mówi nam Anna Dęboń.

- Jest to las, który ma dużo wartości przyrodniczych i społecznych, bo jak wiemy lasy pełnią funkcje i gospodarczą i społeczną i przyrodniczą. Tak naprawdę jeśli chodzi o tą społeczną i przyrodniczą to ona zaniknie. Jak tam się pojedzie, to nie wygląda to jak prace pielęgnacyjne, tylko jak ścinanie jednego drzewa obok drugiego. Niefajnie się na to patrzy - powiedział nam Dawid Bochenek.

Swoje oburzenie wyrażają też władze Dąbrowy Górniczej.

- Najbardziej bulwersuje to, że Lasy Państwowe nie mają odwagi powiedzieć co robią. Zasłaniają się pracami pielęgnacyjnymi, a nie odzyskiem drewna z lasu. Zasłaniają się pracami archeologicznymi i to jest bezczelność. Dlatego, gdyby nie notatki, gdyby nie ustalenia z archeologami, to mogliby nam to wmówić. Natomiast nie mają odwagi żeby powiedzieć nam, że realizują swoją politykę wobec lasów - mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Sprzeciwiający się wycince lasu na Bukowej Górze mieszkańcy uruchomili w internecie dwie petycje.

Pierwsza znajduje się na stronie www.petycjeonline.com pod hasłem

STOP wycince na Bukowej Górze!

- Las na Bukowej Górze zapewnia nam, mieszkańcom i mieszkankom Dąbrowy Górniczej (ale i całego Zagłębia Dąbrowskiego), szerokie korzyści psychologiczne, socjologiczne, edukacyjne i zdrowotne, jest miejscem rekreacji i wypoczynku. Rozumiemy, że gospodarka leśna jest dla Lasów Państwowych głównym źródłem dochodu, ale Bukowa Góra ma marginalne znaczenie dla gospodarki w skali kraju, a pełni bardzo ważne funkcje społeczne i jest lasem o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (projekt rezerwatu). Sprzeciwiamy się planom wycinki tego cennego przyrodniczo lasu (to aż 21 ha, o jego wartościach przyrodniczych piszemy poniżej). Uważamy, że funkcja społeczna lasów powinna być traktowana jako funkcja wiodąca i traktowana nadrzędnie względem funkcji gospodarczej, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych jak w przypadku Dąbrowy Górniczej - największego ośrodka przemysłowego Zagłębia Dąbrowskiego - możemy przeczytać w petycji.

Pod tą petycja podpisało się już prawie 500 osób.

Drugą petycję również można znaleźć na stronie www.petycjeonline.compod hasłem

Stop wycince drzew na Bukowej Górze przez Lasy Państwowe!

- Teren „Bukowej Góry”, będący w zarządzie Nadleśnictwa Siewierz, jest objęty również Certyfikatem FSC – HCVF 3.1 czyli „Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej” - adres leśny 02-28-1-12-438a-r. Co więcej, na terenie Bukowej Góry odkryto unikatowe w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu i ciałopalny pochówek wstępnie datowany na wczesne średniowiecze – to niektóre odkrycia archeologów w obrębie Bukowej Góry – jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej. „To odkrycie jest czymś wyjątkowym w Europie środkowej - takie rzeczy nie są spotykane - możemy przeczytać w drugiej petycji.

Pod tą petycją podpisało się już ponad 750 osób.

Głosy sprzeciwu trafią na biurko dyrekcji Lasów Państwowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE