Petycja w sprawie wycinki lasu na Bukowej Górze

i

Autor: fb Anna Dęboń Petycja w sprawie wycinki lasu na Bukowej Górze

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcą zatrzymać wycinkę drzew na Bukowej Górze. W internecie ruszyły podpisy pod petycjami w tej sprawie

2023-02-27 13:38

Trwa wycinka lasu na Bukowej Górze. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i władze miasta. Pod topór do końca marca ma pójść kilkaset drzew.

Lasy Państwowe tłumaczą wycinkę pracami pielęgnacyjnymi. W takie zapewnienia nie wierzą mieszkańcy.

- Tych cięć i "prac pielęgnacyjnych" odbywa się w różnych miejscach bardzo dużo. Przejeżdżając po różnych okolicach możemy się też orientować na jaką to jest skalę i w ilu miejscach. Przykro na to patrzeć - mówi nam Anna Dęboń.

- Jest to las, który ma dużo wartości przyrodniczych i społecznych, bo jak wiemy lasy pełnią funkcje i gospodarczą i społeczną i przyrodniczą. Tak naprawdę jeśli chodzi o tą społeczną i przyrodniczą to ona zaniknie. Jak tam się pojedzie, to nie wygląda to jak prace pielęgnacyjne, tylko jak ścinanie jednego drzewa obok drugiego. Niefajnie się na to patrzy - powiedział nam Dawid Bochenek.

Swoje oburzenie wyrażają też władze Dąbrowy Górniczej.

- Najbardziej bulwersuje to, że Lasy Państwowe nie mają odwagi powiedzieć co robią. Zasłaniają się pracami pielęgnacyjnymi, a nie odzyskiem drewna z lasu. Zasłaniają się pracami archeologicznymi i to jest bezczelność. Dlatego, gdyby nie notatki, gdyby nie ustalenia z archeologami, to mogliby nam to wmówić. Natomiast nie mają odwagi żeby powiedzieć nam, że realizują swoją politykę wobec lasów - mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Sprzeciwiający się wycince lasu na Bukowej Górze mieszkańcy uruchomili w internecie dwie petycje.

Pierwsza znajduje się na stronie www.petycjeonline.com pod hasłem

STOP wycince na Bukowej Górze!

- Las na Bukowej Górze zapewnia nam, mieszkańcom i mieszkankom Dąbrowy Górniczej (ale i całego Zagłębia Dąbrowskiego), szerokie korzyści psychologiczne, socjologiczne, edukacyjne i zdrowotne, jest miejscem rekreacji i wypoczynku. Rozumiemy, że gospodarka leśna jest dla Lasów Państwowych głównym źródłem dochodu, ale Bukowa Góra ma marginalne znaczenie dla gospodarki w skali kraju, a pełni bardzo ważne funkcje społeczne i jest lasem o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (projekt rezerwatu). Sprzeciwiamy się planom wycinki tego cennego przyrodniczo lasu (to aż 21 ha, o jego wartościach przyrodniczych piszemy poniżej). Uważamy, że funkcja społeczna lasów powinna być traktowana jako funkcja wiodąca i traktowana nadrzędnie względem funkcji gospodarczej, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych jak w przypadku Dąbrowy Górniczej - największego ośrodka przemysłowego Zagłębia Dąbrowskiego - możemy przeczytać w petycji.

Pod tą petycja podpisało się już prawie 500 osób.

Drugą petycję również można znaleźć na stronie www.petycjeonline.compod hasłem

Stop wycince drzew na Bukowej Górze przez Lasy Państwowe!

- Teren „Bukowej Góry”, będący w zarządzie Nadleśnictwa Siewierz, jest objęty również Certyfikatem FSC – HCVF 3.1 czyli „Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej” - adres leśny 02-28-1-12-438a-r. Co więcej, na terenie Bukowej Góry odkryto unikatowe w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu i ciałopalny pochówek wstępnie datowany na wczesne średniowiecze – to niektóre odkrycia archeologów w obrębie Bukowej Góry – jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej. „To odkrycie jest czymś wyjątkowym w Europie środkowej - takie rzeczy nie są spotykane - możemy przeczytać w drugiej petycji.

Pod tą petycją podpisało się już ponad 750 osób.

Głosy sprzeciwu trafią na biurko dyrekcji Lasów Państwowych.