Miało być zielono i ekologicznie, będzie betonoza w zabytkowym stylu. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na zieloną metamorfozę placu Sejmu Śląskiego

2022-09-23 17:04

Nie będzie zielonej metamorfozy placu Sejmu Śląskiego. Na inwestycje nie zgadza się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dziś w tym miejscu mamy asfaltowo betonowy parking i rozjeżdżone trawniki. W zamian miasto planowało stworzyć mini park z dużą ilością zieleni i zbiornikiem retencyjnym. Dziś już wiemy, że ten pomysł nie wypali.

- Wojewódzki Konserwator Zabytków mówi o większości właściwie placu zabudowanego płytami granitowymi z niewielkimi ilościami zieleni i niskimi drzewami tylko w dwóch wybranych miejscach - tłumaczy Adam Skowron z Katowickiej Agencji Wydawniczej. 

Pomysł konserwatora to zabytkowa betonoza i niewielki szpaler niskich drzew. 

- Mówimy o szpalerze niewysokich drzew tylko na zachodniej pierzei, ewentualnie wzdłuż ulicy Jagiellońskiej. Powierzchnia jeśli chodzi o wysokość, powinna być jednolita, czyli kwestia retencji i niecki na wodę została wyłączona. Kolejna sprawa, to kwestia zieleni, której według konserwatora na placu powinno być dużo mniej. Mówimy tutaj o jakichś wąskich pasach zieleni, ewentualnie z krzewami - dodaje Skowron. 

Zamiast zielonego skweru, elegancki plac. 

Konserwator uzasadnia swoje zalecenia tym, że na placu mogą się odbywać uroczystości państwowe i wydarzenia kulturalne. W jego opinii plac Sejmu Śląskiego powinien pełnić funkcje reprezentacyjnego placu.

Na razie nie wiadomo jak plac Sejmu Śląskiego będzie wyglądał w przyszłości, wiadomo jednak, że nie będzie tu parkingu. Miasto analizuje teraz uwagi i szuka kompromisowego rozwiązania.