Matura 2024:  Jaki długopis na maturę 2024? Co można wnieść na sale egzaminacyjną?

i

Autor: Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS, pixabay.com

Matury 2024

Matury 2024. Jaki długopis wybrać na maturę? Wybierz mądrze. Sprawdź tusz i uchwyt

Tegoroczne matury zbliżają się nieubłagalnie. U wielu uczniów sama myśl o egzaminach maturalnych wzbudza stres. Dlatego warto z wyprzedzeniem przygotować się do matur - nie tylko pod względem wiedzy, ale też praktycznie. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jaki długopis wybrać na maturę.

Matury 2024. Kiedy matury? 

Tegoroczne matury rozpoczną się po długim weekendzie majowym. We wtorek 7 maja maturzyści przystąpią do egzaminu pisemnego podstawowego z języka polskiego. Następnego dnia zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym, a w czwartek 9 maja odbędzie się egzamin podstawowy z języka obcego. W kolejnych dniach zaplanowano egzaminy z przedmiotów rozszerzonych.

Nie ma wątpliwości, że do egzaminów maturalnych należy się wcześniej przygotować. Nauka do matury trwa przez całą szkołę średnią, a ostatni rok edukacji jest poświęcony głównie na powtórki materiału i ćwiczenia. Teraz zostało już tylko kilka dni, by utrwalić wiedzę.

W tych krajach możesz studiować bez matury! To wcale nie Afryka ani Azja

Jaki długopis na maturę?

Ale poza przygotowaniami teoretycznymi należy się także przygotować praktycznie. Jedną z podstawowych rzeczy, którą należy ze sobą przynieść na egzamin, jest długopis.

Jaki długopis wybrać na maturę? Przede wszystkim długopis musi być czarny. Tylko taki kolor tuszu jest dopuszczony na egzaminie dojrzałości.

Długopis powinien być lekki, trwały i dobrze leżeć w ręce. Zdecydowanie polecamy wybrać długopis sprawdzonej wcześniej marki. Zamiast modnych nowości, najlepiej postawić na taki długopis, z którego się już wcześniej korzystało. Nawet, jeśli tylko w wersji niebieskiej.

Praktycznie każda marka na rynku produkuje swoje długopisy w co najmniej dwóch kolorach tuszu - niebieskim i czarnym. Dlatego wystarczy kupić ten sam model w czarnym kolorze i możemy być pewni, że unikniemy niepotrzebnego stresu na maturze

Na egzamin maturalny należy na wszelki wypadek zabrać kilka sztuk długopisów. Dzięki temu, gdy długopis się zepsuje, możemy go z łatwością wymienić.

Polecamy również "rozpisać" wszystkie długopisy zakupione przed maturą. Takie działanie pozwoli nam sprawdzić, czy długopisy działają, dobrze leżą w ręce i czy tusz szybko schnie.

Długopis z gumowym uchwytem i odpowiednim wkładem

Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest... pot. Nie, to nie jest żart. To żadna tajemnica, że ludziom pod wpływem stresu pocą się dłonie. A gdy pocą się dłonie, to długopisy wypadają z ręki...

Ale jest na to rozwiązanie. Można zainwestować w długopis z gumowym uchwytem, który zapobiega wyślizgiwaniu się z dłoni podczas pisania.

Wybierając długopis na maturę, warto przyjrzeć się wkładom. Najpopularniejsze są wkłady olejowe i żelowe. Nad wyborem odpowiedniego wkładu powinny się dłużej zastanowić osoby leworęczne.

Przy wolnoschnących tuszach zachodzi obawa, że osoba leworęczna rozmaże zdanie, które właśnie zapisała. Dlatego przed maturom warto wypróbować długopis i sprawdzić, czy tusz schnie odpowiednio szybko.

Podsumowując: jaki długopis wybrać na maturę?

  • długopis z czarnym tuszem
  • długopis z tuszem, który szybko schnie (ważne szczególnie dla osób leworęcznych)
  • długopis z gumowym uchwytem (nie będzie wypadał ze spoconych dłoni)
  • długopis lekki, trwały, dobrze leżący w ręce
  • długopis sprawdzonej marki
  • na maturę należy zabrać kilka sztuk długopisów
  • długopisy warto "rozpisać" przed maturą