Matka Teresa Kierocińska

i

Autor: Matka Teresa Kierocińska (Facebook)

Sosnowiec

Matka Teresa została honorowym obywatelem Sosnowca

Janina Kierocińska, znana później jako Matka Teresa, od młodości czuła powołanie do służby zakonnej. Mimo sprzeciwu ojca, postawiła na swoim i wstąpiła do Zakonu Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Swoje życie poświęciła pomocy biednym i potrzebującym. Podczas II wojny światowej udzielała schronienia Żydom, wysyłała paczki żywnościowe do Auschwitz i przyjmowała wojenne sieroty pod opiekę.

Czwartkowa sesja Rady Miasta Sosnowiec była w głównej mierze poświęcona sprawom budżetowym. Radni przegłosowali udzielenie prezydentowi miasta wotum zaufania i absolutorium za rok 2022. Pochylono się również nad projektem uchwały o nadaniu Matce Teresie Kierocińskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca.

W Sosnowcu Matka Teresa Kierocińska to postać szczególna, która wykazała się swoimi heroicznymi czynami pomagając sosnowiczanom (...) Przez 25 lat kierowała Zgromadzeniem Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Będąc przełożoną Karmelitanek Dzieciątka Jezus Matka Teresa koordynowała prace nad powstaniem i fundacją nowych placówek zakonnych oraz tworzeniem i działalnością kolejnych instrytucji opiekuńczo-wychowawczych w samym Sosnowcu (...) Niezwykłą odwagą i heroiczą postawą Matka Teresa wykazała się podczas II Wojny Światowej. Za niesioną pomoc żydowskiej ludności przyznano pośmiertnie m. Teresie Kierocińskiej medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" - przeczytamy w uzasadnieniu uchwały.

Za nadaniem Matce Teresie Kierocińskiej tytułu Honorowego Obywatela Sosnowca zagłosowało 15 radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Uchwałę podjęto podczas nieobecności 5 radnych i braku głosu 4 radnych. Tym samym projekt uzyskał wymaganą większość, a Matka Teresa Kierocińska została honorową obywatelką Sosnowca.

Kim była Matka Teresa Kierocińska? Krótki biogram

Janina Kierocińska, znana w późniejszym czasie jako Matka Teresa, urodziła się w 1885 roku w Wieluniu. Od młodości czuła powołanie do Boga. W wieku 18 lat udała się do klasztoru sióstr szarytek w Warszawie, ale po zaledwie miesiącu wróciła do domu na żądanie ojca. Mimo to dalej próbowała podjąć życie zakonne.

Przełomowy okazał się dla niej 1909 rok. Kierocińska poznała wówczas ojca Anzelma Gądka, karmelitę bosego, który stał się jej duchowym kierownikiem. Wprowadził ją w świat duchowości karmelitańskiej, aż pod jego wpływem wstąpiła do świeckiego Karmelu w Krakowie. Była współzałożycielką zakonu i jego pierwszą przełożoną.

Już jako Matka Teresa zajmowała się pomocą biednym i potrzebujących. Zorganizowała bezpłatną ochronkę z dożywianiem dla bednych dzieci, szkołę podstawoą, utworzyła też pracownię haftu i szycia.

W trakcie II wojny światowej wykazała się ogromną odwagą. Zorganizowała pomoc dla uchodźców, kuchnię dla biednych i sierociniec. Potajemnie nauczała dzieci i udzielała schronienia partyzantom Armii Krajowej. Wysyłała też paczki żywnościowe dla więźniów Auschwitz. Od 1943 roku Matka Teresa Kierocińska ukrywała w sosnowieckim klasztorze dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego. Opiekowała się również tymi, których udało się ocalić z obozów i wojennymi sierotami.

Matka Teresa Kierocińska zmarła 12 lipca 1946 roku w Sosnowcu. Początkowo pochowano ją na cmentarzu przy al. Mireckiego. W 1982 roku przeprowadzono ekshumację jej zwłok, a szczątki przeniesiono do kościoła pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa przy Domu Macierzystym w Sosnowcu, ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25. 

Za ratowanie Żydów w okresie okupacji hitlerowskiej, w 1992 roku została pośmiertnie odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://eska.pl/slaskie