Jakub Chełstowski

i

Autor: Andrzej Bęben

Śląskie

Marszałek Chełstowski i radni ruchu Tak! Dla Polski przystąpili do klubu KO

Radni Maria Materla, Alina Nowak i Rafał Kandziora z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele dołączyli do klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Woj. Śląskiego. Dzięki temu klub zyskał 22 radnych w 45-osobowym sejmiku.

Informację o rozszerzeniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Woj. Śląskiego przekazał w poniedziałek 25 września Wojciech Saługa, szef śląskiej PO.

Puentujemy dzisiaj współpracę, którą zawiązaliśmy 20 listopada ubiegłego roku, gdy powstał nowy układ władzy w sejmiku i staliśmy się z grupą marszałka Chełstowskiego koalicjantami. Dzisiaj konsumujemy to i klub Koalicji Obywatelskiej poszerza się o czterech radnych na czele z panem marszałkiem Chełstowskim, ale także panią Marią Materlą, panią Aliną Nowak i panem Rafałem Kandziorą – wskazał Saługa podczas briefingu prasowego.

Dla uściślenia, radni Tak! Dla Polski pozostają w swoim stowarzyszeniu samorządowym, ale jako stowarzyszenie przystąpili do klubu KO. W rezultacie klub ma teraz 22 radnych w 45-osobowym sejmiku. Obecnie decydujący głos ma większość złożona z przedstawicieli PO, Lewicy, PSL i "Tak! Dla Polski", dysponująca 26 głosami.

Pomni naszych doświadczeń z poprzedniej kampanii, poprzedniego układu sił, chcemy dzisiaj jako Koalicja Obywatelska stanowić taką siłę, taki potencjał, żeby wygrywać, żeby nie na jednym głosie, na jednej osobie wisiały różne koalicje, ale żeby to było silne, trwałe i mające silne podstawy – mówił Saługa.

Podkreślił, że porozumienie nie jest obliczone tylko na najbliższe wybory. Następnie głos zabrał marsz. Chełstowski:

"Z całego serca będę wspierał te środowiska, które przestrzegają prawo, które chcą rozwijania Polski w centrum Europy, które chcą implementacji środków unijnych, bo dzisiaj ich strasznie potrzebujemy (...) Mamy zapewnione środki unijne; te z KPO bardzo by się na mnóstwo inwestycji przydały. To Koalicja Obywatelska gwarantuje, że te środki w Polsce będą po 15 października i cieszę się, że tutaj wspólnymi siłami historia polityczna w naszym regionie przyjęła nieoczekiwany charakter. Ale, jak powiedziałem praktycznie rok temu, to był dobry ruch 21 listopada 2022 roku i przepracowaliśmy ten czas bardzo dobrze."

DDDDD

21 listopada zeszłego roku w Sejmiku Woj. Śląskiego doszło do "przewrotu". Marszałek Jakub Chełstowski wraz z trójką dotychczasowych radnych Prawa i Sprawiedliwości dołączył do Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Tym samym PiS stracił władzę w regionie.

Podczas wyborów zarządu województwa stanowisko stracił m.in. Wojciech Kałuża. W 2018 roku został radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Jego porozumienie z PiS sprawiło, że ta partia zyskała władzę w regionie. Kałuża był szeroko krytykowany, a jego decyzję określano mianem "zdrady" i "hańby".

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE