Dąbrowa

i

Autor: Kolaż Tomasz Stankiewicz

Elektrownia jądrowa w woj. śląskim

Marcin Bazylak o elektrowni jądrowej w Dąbrowie Górniczej: Dla naszej społeczności najważniejsze jest bezpieczeństwo

Prezydent Marcin Bazylak skomentował propozycję zlokalizowania małego modułowego reaktora jądrowego w okolicach Dąbrowy Górniczej. Obajtek zapowiedział w tej sprawie dialog społecznych. - Chciałbym wierzyć w ten dialog pomimo złych doświadczeń z inną strategiczną dla państwa inwestycją – komentuje Bazylak.

Przypomnijmy, w poniedziałek 17 kwietnia 2023 r., na konferencji prasowej, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił 7 wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Jedną z lokalizacji jest Dąbrowa Górnicza. Obajtek dodał, że pod koniec tego roku zostaną ogłoszone kolejne wstępne lokalizacje na następne elektrownie.

Bazylak: Chciałbym wierzyć w dialog społeczny Obajtka

„Premier Mateusz Morawiecki z prezesem Danielem Obajtkiem podczas wspólnej konferencji prasowej poinformowali dziś „o potencjalnych wstępnych lokalizacjach” małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR. Wśród sześciu wymienionych miejscowości padła nazwa Dąbrowy Górniczej.

Usłyszeliśmy, że wiąże się to z czystą i tanią energią oraz ciepłem dla miast i że nie ma się czego obawiać. W kontekście wspomnianych lokalizacji prezes Obajtek mówił o przeprowadzonych już badaniach geologicznych i zapowiedział kolejne badania we wskazanych miejscach.

Szef Orlenu zapowiedział również dialog społeczny w tej sprawie. Chciałbym wierzyć w ten dialog pomimo złych doświadczeń z inną strategiczną dla państwa inwestycją: budową Centralnego Portu Komunikacyjnego i jej kolejowych „szprych” mających przebiegać także przez nasze miasto.

Dla naszej społeczności najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zrobimy wszystko, żeby zostało ono naszym mieszkańcom zapewnione. Dlatego zaproszę do współpracy ekspertów, którzy pomogą nam dobrze przygotować się do tego dialogu.

Już teraz chcielibyśmy wiedzieć, kto, kiedy i w którym dokładnie miejscu przeprowadził badania geologiczne pod budowę reaktora. Jakie strefy bezpieczeństwa i ochrony muszą być zapewnione dla takiej instalacji, jaki obszar byłby nimi objęty i co to oznacza dla mieszkańców tych terenów.

Budowa reaktora to także wyzwanie hydrologiczne. Dlatego chciałbym wiedzieć, jak i z jakich źródeł będzie zabezpieczana woda do chłodzenia reaktora. Te i kolejne pytania wyślemy do prezesa Orlenu” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Dąbrowy Górniczej.

Z wypowiedzi prezydenta Dąbrowy Górniczej wynika, że prezes PKN Orlen oraz żaden z przedstawicieli tej spółki nie kontaktował się wcześniej z samorządami, na terenie których taka inwestycja ma powstać. Podobnie – jak zauważył Bazylak – było z inwestycjami związanymi z budową CPK.

Małe elektrownie jądrowe w Polsce

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger, który również uczestniczył w konferencji dotyczącej budowy SMR podkreślił, że „inwestycje w duży i mały atom są dla Polski w tym momencie kluczowe". Jak mówił, przez najbliższe 15-20 lat Polska ma szansę stać się sercem gospodarczym Europy.

Nie będziemy mogli być tym sercem Europy, nie będziemy w stanie dać konkurencyjności naszej gospodarki bez taniej energii. Tę tanią energię w Polsce da energetyka odnawialna wspierana przez duży i mały atom - stwierdził Berger.

Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy chce wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300. Będzie to drugi tego typu obiekt na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.