Egzotarium

i

Autor: UM Sosnowiec/czytenik kolaż

Sosnowiec

Lista zakazów w Egzotarium w Sosnowcu jest bardzo długa. Wyjaśniamy, o co chodzi

Prace przy budowie Egzotarium - czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu - idą pełną parą. Na ogrodzeniu przed wejściem pojawiła się już tabliczka z zakazami, które w pierwszym odruchu mogą zaskoczyć. Dlaczego nie można tam jeździć na rolkach i wyprowadzać psów? Wyjaśniamy!

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej to jedna z największych inwestycji w Sosnowcu ostatnich lat. Postępy prac widać gołym okiem. W środku są już baseny, terraria i akwaterraria, pojawiły się też pierwsze rośliny. Obiekt ma być gotowy już latem, ale zostanie udostępniony do zwiedzania najwcześniej pod koniec 2023 roku.

Początkowo zakładano, że egzotarium będzie gotowe w 2021 roku, ale pandemia koronawirusa i rosnąca inflacja pokrzyżowały plany miasta. Inwestycja sporo się opóźniła i do tego podrożała. Całkowity koszt wyniesie ponad 70 mln zł. Ale naprawdę jest na co czekać.

W Centrum Edukacji Ekologicznej znajdą się m.in. nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery czy mikroskopy. Będą się tu odbywać lekcje przyrody, biologii i geografii. Pojawi się też mini-kino oraz kawiarnia. Na parterze budynku będzie się mieściła palmiarnia, a na zewnątrz powstanie ogród botaniczny.

I to właśnie na ogrodzeniu przez wejściem do CEE pojawiła się osobliwa tabliczka. 

Nie można jeździć na rowerze, rolkach i przyprowadzać psów. Wiemy dlaczego 

Na tabliczce znalazło się 12 zakazów. Kilka z nich nie budzi większych wątpliwości, jak choćby: 

  • zakaz używania otwartego ognia,
  • zakaz palenia,
  • zakaz śmiecenia,
  • zakaz wyrzucania butelek, 
  • zakaz niszczenia roślin. 

Jednak pozostałe kilka zakazów w pierwszym odruchu może zaskoczyć. Wynika z nich, że nie można tam wyprowadzać zwierząt, jeździć na rolkach, rowerze, skuterze i hulajnodze

Postanowiliśmy zapytać rzecznika Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, z czego wynikają takie ograniczenia. Rafał Łysy wyjaśnił, że w Ogrodzie Botanicznym znajduje się mnóstwo roślin, które są niezwykle czułe na wszelkie psie odchody. Dlatego też przyprowadzanie zwierząt na jego teren jest surowo zabronione.

- Ścieżki dla pieszych są z nawierzchni mineralnej, podobnie jak na przykład w ogrodach wokół Schonbrunnu w Wiedniu, stąd jazda na rolkach i hulajnodze jest niemożliwa, podobnie jak na rowerze - dodaje Łysy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje w Parku Kresowym. Przejście z przestrzeni parkowej do Egzotarium jest dosyć płynne, dlatego można odebrać mylne wrażenie, że za ogrodzeniem dalej rozciąga się park. Wówczas zastosowanie takich zakazów było niezwykle osobliwe. Natomiast w kontekście ogrodu botanicznego i jego specyfiki wydają się całkowicie normalne, wręcz wskazane. 

Zakazy

i

Autor: czytelnik
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE