Laptopy dla czwartoklasistów

i

Autor: Unsplash/Thomas Park Laptopy dla czwartoklasistów

Laptopy dla czwartoklasistów: Zepsuł się laptop? Oto, co musisz zrobić

We wrześniu uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają od rządu nowe laptopy, które mają im posłużyć do nauki przez kolejnych kilka lat. Co jednak w przypadku, kiedy w trakcie użytkowania sprzęt się zepsuje? Oto, co trzeba zrobić.

Co zrobić, kiedy laptop szkolny się zepsuje?

W tym roku szkolnym każdy czwartoklasista ma otrzymać od rządu laptopa do szkoły. Część trafi do nich już we wrześniu. Reszta ma być rozdysponowana do końca 2023 roku. Aby sprzęt jednak otrzymać, rodzice muszą podpisać odpowiednią umowę. W niej też zawarte są informacje dotyczące tego, jak postępować w przypadku, kiedy laptop się zepsuje. 

Najważniejsze: zgłoszenie wad laptopa (jeśli zostaną stwierdzone tuż po otrzymaniu) będzie się odbywać przez organ prowadzący lub przez szkołę, do której uczęszcza dziecko, a której przekazano sprzęt do nauki. Rodzic więc musi przekazać szkole informację o stwierdzonej usterce, a ta powinna w dalszej kolejności załatwić sprawę. Usterki bądź poważniejsze awarie powinny być zgłaszane nie później niż do jednego dnia po jej zauważeniu. Naprawa powinna być zrealizowana w nie dłuższym czasie, niż 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Jeśli nie będzie możliwe zrealizowanie naprawy w tym terminie, uczeń powinien otrzymać zastępczego laptopa do nauki. 

Sprawę laptopów dla czwartoklasistów regulują umowy

W przypadku laptopów dla czwartoklasistów ich naprawa bądź wymiana jest regulowana przez odpowiednie zapisy gwarancyjne podpisywane z dostarczycielami sprzętu dla szkół. Wśród podstawowych warunków znajdują się takie zapisy, jak:

  • Usługa gwarancyjna będzie świadczona w szkole, do której laptop został przekazany. Jeśli naprawa nie będzie możliwa na miejscu, usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door.
  • Zgłoszenia wad może dokonać organ prowadzący lub szkoła, której przekazano laptopa. 
  • Przekroczenie obowiązkowych 5 dni na naprawę sprzętu wymusza na wykonawcy dostarczenie komputera zastępczego. 
  • Okres rękojmi obowiązuje minimum 36 miesięcy i liczony jest od dnia podpisania Protokołu Odbioru Końcowego przez strony bez uwag i zastrzeżeń. Jest niezależny od gwarancji również wynoszącej 36 miesięcy. 

Umowę na laptop podpisuje rodzic

Nowe laptopy dla czwartoklasistów formalnie mają należeć do rodziców. To oni będą podpisywać umowę na jego wykorzystywanie. Umowa będzie zawierać zestaw zasad i zakazów. Wynika z niej m.in. że laptopa nie można sprzedać przez kolejnych pięć lat od otrzymania komputera. Znajdują się w niej też takie zapisy, jak:

  • Okazanie na żądanie: rodzic musi się zgodzić na okazanie komputera na wezwanie, 
  • podpisanie oświadczenia, że dziecko nie dostało laptopa w innej szkole lub klasie pod groźbą kary za składanie fałszywych zeznań,
  • z laptopów nie mogą być usuwane żadne znaki graficzne, naklejki i inne symbole, które posłużą do identyfikacji urządzenia. 

Rodzic umowę podpisuje dobrowolnie. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, to wtedy sprzęt będzie własnością szkoły, a uczeń będzie mógł z niego korzystać tylko na zasadzie użyczenia, więc w przypadku zmiany szkoły laptop musi do niej wrócić.  W przypadku podpisania umowy przez rodzica, laptop - w przypadku zmiany miejsca nauki lub ukończenia szkoły, idzie razem z uczniem.