Możesz kupić kino Wenus w Pszczynie. Dawniej mieściła się tam synagoga, dziś jest escape room

i

Autor: Slav (praca własna - Wikipedia)

Pszczyna

Kultowe kino w Pszczynie wystawione na sprzedaż. Dawniej działała tam synagoga, dziś jest escape room

Kino Wenus w Pszczynie czeka na nowych właścicieli, którzy dopiszą kolejną kartę do burzliwej historii tego miejsca. Budynek przez dziesięciolecia służył jako synagoga, później został przebudowany na kinoteatr, by dziś służyć jako pokój zagadek.

Kultowe kino w Pszczynie wystawiono na sprzedaż

Kino Wenus w Pszczynie można kupić. Po raz pierwszy budynek został wystawiony na sprzedaż w zeszłym roku. Jak podaje portal pless.pl, wówczas cena wynosiła 2 mln zł. Nie znalazł się jednak żaden chętny, dlatego oferta sprzedaży została ponowiona, ale z inną, niższą ceną. Obecnie kino Wenus można kupić za 1,2 mln zł.

Bez wątpienia kino jest zlokalizowane w newralgicznej części naszego miasta, bezpośredni dostęp do rynku, parku, bliskie sąsiedztwo zamku, za rogiem niedawno otwarty park aktywności dla dzieci (...) Budynek jest posadowiony na 362 m2 działce z możliwością zabudowy 100%, obecna zabudowa terenu daje możliwość parkowania samochodów na własnym terenie lub stworzenia patio przed budynkiem. Stan techniczny obiektu uznajemy za dobry, możliwa różnorodna przebudowa zgodnie z planami nabywców - dowiemy się z ogłoszenia.

Wśród możliwych aranżacji wymieniono m.in. restaurację, salę zabaw, salę weselną, przestrzeń eventową, centrum konferencyjne bądź szkoleniowe, escape room bądź kino.

Historia kina Wenus. Wcześniej działała tam synagoga

Historia kina Wenus w Pszczynie - a właściwie miejsca, w którym kino stoi - jest długa i burzliwa. Zacznijmy od początku. W drugiej połowie XVIII wieku przy dzisiejszej ul. Warownej powstał dom modlitwy. W 1835 roku w jego miejsce zbudowano synagogę, która działała aż do wybuchu II wojny światowej.

Jak opisuje Sławomir Pastuszka w serii artykułów zamieszczonych na portalu internetowym „Głosu pszczyńskiego”, po wkroczeniu do miasta Niemcy zmusili miejscowego kupca do podpalenia synagogi. Ruiny budynku zdecydowano przebudować na kinoteatr.

Możesz kupić kino Wenus w Pszczynie. Dawniej mieściła się tam synagoga, dziś jest escape room

i

Autor: Slav (praca własna - Wikipedia)

Wenus zastąpiła Wandę 

Nie był to pierwszy tego typu przybytek w Pszczynie. Na początku XX wieku przy obecnej ul. Bednarskiej znajdował się Teatr Świetlny. Przed wojną zmienił nazwę na Wanda, a jego właścicielem był Pan Gajda.

Kino proponowało wówczas filmy nieme, a w czasie seansów, pod ekranem przygrywało trio smyczkowe lub orkiestra składająca się z fortepianu, skrzypiec i perkusji. Sala była podzielona na parter i balkon, tam bilety były droższe. Co ciekawe, w połowie sensu przez pomieszczenia przechodziła jedna z bileterek, która specjalnym przyrządem odświeżała powietrze - takie wspomnienia o kinie można odnaleźć w dwóch numerach pszczyńskiego „Orędownika kulturalnego” z 1990 i 1991 roku.

Jednak kino Wanda nie spełniało wymogów policyjno-budowalnych obowiązujących w Starej Rzeszy. Architekci ocenili, że budynek jest za mały i nieodpowiedni w formie. "Stare kino posiada jedynie 195 miejsc, z czego około 40-50 miejsc nie zapewnia dobrej widoczności. Pozostawało więc jedynie 150 miejsc, co było niewystarczające dla potrzeb mieszkańców miasta" - przytacza w artykule Sławomir Pastuszka.

Architekci zadbali, by kino nie przypominało synagogi

Dlatego też zapadła ostateczna decyzja, by Wandę zamknąć, a nowy przybytek otworzyć w miejscu zniszczonej synagogi. Proces uzyskania wszelkich niezbędnych zgód trwał kilkanaście miesięcy, później toczyły się prace budowlane. Zgodnie w założeniem, nowy kinoteatr miał pomieścić łącznie 282 miejsca siedzące na parterze i balkonie.

Otwarcie kina odbyło się w 1942 roku, a dzierżawcą został Pan Gajda - właściciel kina Wanda. "Zaadaptowanie synagogi na salę kinową do tego stopnia zatarło jej oryginalną architekturę, że nie przedstawia ona większej wartości prócz sentymentalnej. Z oryginalnych elementów zachowały się jedynie dwie głowice pilastrów na ścianie zachodniej" - pisze Sławomir Pastuszka w artykule dla "Głosu pszczyńskiego".

Możesz kupić kino Wenus w Pszczynie. Dawniej mieściła się tam synagoga, dziś jest escape room

i

Autor: BUDUJE. MY

Popularność i upadek kina Wenus

Do lat 50. kino nosiło nazwę 1 Maja, w późniejszym czasie zmieniono ją na Wenus. W latach 70. budynek przeszedł gruntowny remont. Z sali usunięto lampy w kształcie lilii, przebudowano balkon, a fotele wymieniono na bardziej nowoczesne. Plac przed kinem zadaszono blaszaną wiatą, na której ustawiono napis "Kino Wenus". Choć kino z zewnątrz nie przyciągało wyglądem, widzów na sali nie brakowało.

Seanse kinowe były jedną z bardziej popularnych form rozrywki. Filmy wyświetlano przy pełnej sali a kolejki do kasy kina sięgały rynku. Krzesła na sali nie raz dostawiano, co było zabronione ze względów bezpieczeństwa. Z czasem jednak kino się zmieniało. Mniejszą wagę przywiązywano do wnoszenia na salę przez klientów trunków wysokoprocentowych, co było podobno nagminne podczas przeglądów kina Kina Nocnego. Historie o tym co działo się pod koniec lat 70’ i przez lata 80’ w kinie, zmieniły jego wizerunek na bardzo długo - przeczytamy na stronie cinemaescape.pl w zakładce "Historia kina".

Kinie Wenus nie sprzyjała także popularność kaset wideo i telewizji, która w Polsce przypadła na przełom lat 80. i 90. W 1989 roku państwowa instytucja filmowa "Silesia" zrezygnowała z zarządzania kinem, pierwszy dzierżawca szybko zrezygnował, aż w końcu Wenus zamknięto. Ale nie na długo.

Ostatnie podrygi kina Wenus. Dziś działa tam escape room

Od 1991 roku kinem kierowali Barbara i Mirosław Nowińscy. Wprowadzili do oferty kulturalnej nowości w postaci koncertów, wkrótce w hali pojawił się sklepik, można było kupić popcorn, chipsy czy coca-colę. Niestety dobra passa nie trwała długo. W nowym millenium w Polsce zatriumfowały kina wielosalowe.

Specyfika dystrybucji filmów powodowała, że drogie kopie filmowe w pierwszej kolejności trafiały właśnie do nich. Firmy dystrybucyjne pozwalały kinom wielosalowym samodzielnie decydować o długości okresu wykorzystywania przez nich kopii. Pszczyńscy widzowie zbyt długo czekając na premierę w swoim kinie, woleli ją obejrzeć w innym mieście - przeczytamy na stronie cinemaescape.pl.

Mimo to dzierżawcy się nie poddali. Organizowali w kinie seanse filmowe, w tym tanie seanse dla dzieci, a także przeróżne spotkania, koncerty, wieczory poezji śpiewanej.  Jednak na dłuższą metę to nie wystarczyło. W 2010 roku kino Wenus zostało zamknięte na cztery spusty. W 2016 roku w budynku powstał pierwszy w Pszczynie Escape Room, który działa do dzisiaj.