Katowice straciły mieszkańców

i

Autor: Pixabay.com Katowice wśród miast z największym ubytkiem mieszkańców

Które miasta straciły najwięcej mieszkańców? Katowice w czołówce

Katowice wśród miast z największym ubytkiem mieszkańców. Główny Urząd Statystyczny pochwalił się wynikami Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Według ostatecznych wyników liczba ludności mieszkającej w Polsce w porównaniu do 2011 roku spadła.

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku liczba mieszkańców Polski liczyła 37 019 327 osób i w porównaniu z wynikami spisu z 2011 roku była mniejsza o 2,7 procent.

Jakie miasta straciły najwięcej mieszkańców?

Spośród miast wojewódzkich, tylko w siedmiu z nich przybyło mieszkańców. Reszta miast – w tym Katowice – odnotowała spadki ludności. Największy przyrost liczby ludności w ciągu 10 lat (2011 r. - 2022 r.) zauważalny jest przede wszystkim w gminach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co spowodowane jest atrakcyjnym rynkiem pracy w wielkich aglomeracjach.

Jednak nawet pomimo siły przyciągania mieszkańców do głównych ośrodków miejskich te odnotowały spadek liczby mieszkańców. Siedem miast, które odnotowały wzrost liczby ludności to: Zielona Góra, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Kraków, Gdańsk i Opole.

W czołówce największych ubytków mieszkańców znalazły się m.in. Katowice. Zobacz w galerii, które miasta odnotowały spadki i ilu mieszkańców straciły.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Zgodnie z zapisami ustawy o NSP 2021 spis ludności i mieszkań przeprowadzany był metodą mieszaną, czyli z wykorzystaniem danych pochodzących ze źródeł administracyjnych oraz danych zebranych od respondentów.

Dane objęte zakresem informacyjnym spisu zostały pozyskane od mieszkańców poprzez elektroniczny formularz spisowy i przy wykorzystaniu różnych kanałów zbierania danych. Wywiad bezpośredni realizowany przez rachmistrzów spisowych z wykorzystaniem mobilnych terminali elektronicznych, ze względu na sytuację pandemiczną panującą w kraju mógł być przeprowadzony w terminie od 21 czerwca do 30 września 2021 r.