Polskie pączki i śląskie kreple

i

Autor: Polska Press/East News

Quiz

Kreple są na Śląsku. Czym się różni pączek od krepla QUIZ

Na Śląsku są kreple, nie ma pączków. W tłusty czwartek wszyscy jedzą kreple. Smaczne wyroby z ciasta drożdżowego mają wyjątkowy smak. Jak się robi kreple? Czym różni się pączek od krepla? Różnic jest wiele. I o tym jest nasz śląski quiz. Wynik 10/10 pokaże, że nieobce są Wam sekrety śląskiej kuchni.

Gdy żyjesz na Śląsku, to wiesz, że w tłusty czwartek masz jeść kreple. Tradycja zobowiązuje, bo tradycyjne śląskie przysmaki to świętość. Możesz zjeść tonę pączków, chrustu, czy innych smakołyków, ale to i tak nie zastąpi jednego krepla. Od lat trwają dyskusje o tym co to jest krepel po śląsku, jak się go przygotowuje i najważniejsze: czym się różni pączek od krepla.

Czym się różni pączek od krepla?

Podstawowa różnica między pączkiem a kreplem tkwi w sposobie smażenia. Tradycyjnego krepla smaży się krótko na smalcu przez co jest jaśniejszy niż pączek smażony na maśle lub oleju roślinnym. Ale to dopiero początek różnic. Resztę poznasz rozwiązując nasz śląski quiz.

Czym się różni pączek od krepla na Śląsku? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się pączek po śląsku. Chodzi o prawidłowy zapis

Gdy już rozwiążesz quiz o kreplach, nie zapomnij pochwalić się wynikiem na Facebooku i zachęcić znajomych do zabawy. Sprawdzisz, czy i oni znają śląską kuchnię tak dobrze.