Hulajnoga elektryczna

i

Autor: pixabay.com Hulajnoga elektryczna

"Kręci mnie bezpieczna rekreacja". Sosnowiecka policja rusza z akcją edukacyjną m.in. na temat nowych przepisów dla hulajnóg elektrycznych

2021-05-19 15:22

Rusza kolejna odsłona kampanii profilaktyczno- prewencyjnej, promującej zasady bezpiecznej rekreacji, którą już kolejny raz prowadzić będą sosnowieccy policjanci.

W jej ramach funkcjonariusze będą pojawiać się w miejscach wypoczynku by informować mieszkańców jak np bezpiecznie korzystać ze ścieżek rowerowych. Lada dzień pojawią się tam też policyjne patrole rowerowe.

- Jazda radiowozem w miejscu, gdzie jest naprawdę dużo osób stwarza zagrożenie. Patrol nie jest w stanie dynamicznie dojechać na miejsce, jeśli jedzie alejką, po której idzie tłum ludzi. Natomiast patrol rowerowy dociera bardzo szybko w miejsce, w które chce dotrzeć. Jest w stanie bezkonfliktowo praktycznie, pozostając nieuciążliwym dla wypoczywających czuwać nad bezpieczeństwem - powiedziała nam rzecznika sosnowieckiej policji Sonia Kepper.

W ubiegłym roku na terenie wspólnych miejsc wypoczynku w całym kraju miało miejsce wiele niebezpiecznych, czasem tragicznych w skutkach zdarzeń. Dlatego właśnie sosnowieccy policjanci w najbliższych miesiącach, podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach kampanii profilaktycznej promującej bezpieczeństwo podczas rekreacji, będą uważnie przyglądać się obiektom przeznaczonym do wspólnego wypoczynku. Są one bowiem potencjalnie miejscami, w których, jeśli nie nauczymy się z nich korzystać zgodnie z przeznaczeniem, może dojść do tragedii.

„Kręci mnie bezpieczna rekreacja”- to hasło pod którym aż do jesieni sosnowieccy mundurowi będą prowadzić różnego rodzaju działania. Cykl artykułów informacyjnych, uwzględniających najnowsze zmiany przepisów w tej materii, rozwieje wątpliwości odnośnie przepisów regulujących właściwe zachowania rowerzystów, rolkarzy, użytkowników hulajnóg i innych rekreacyjnych sprzętów jeżdżących. Wskaże jak powinni zachowywać się piesi w korelacji z rowerzystami, a cyklistom wskaże jakie są zasady korzystania z dróg dla rowerów.

Kierujący dowiedzą się jak powinni traktować rowerzystę i kiedy jego zachowanie bywa niewłaściwe. Opiekunowie zrozumieją dlaczego kilkuletnie dzieci nie powinny przebywać na terenie skateparku bez nadzoru i dlaczego warto zadbać o to, by ich pociechy używały kasków ochronnych.

20 maja wchodzą w życie przepisy regulujące status hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Osoby powyżej 18 roku życia z pojazdów tych będą mogły korzystać bez posiadania żadnych uprawnień. Młodsze, będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do lat 10 mogą jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

- Prędkość dopuszczalna na takiej hulajnodze to jest 20 km/h, ale chcielibyśmy podkreślić, że ta prędkość jest możliwa tylko wtedy jeśli jadący na takiej hulajnodze porusza się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów lub też jezdnią. Jeśli porusza się chodnikiem musi dostosować swoją prędkość do prędkości pieszych i do warunków ponieważ na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy - dodaje Sonia Kepper.

W trakcie akcji na terenach gdzie mieszkańcy spędzają czas wolny funkcjonariusze będą informować o nowych przepisach dotyczących korzystania z hulajnóg. Jak zapowiada policja na początku mandatów nie będzie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"