Koronawirus na Śląsku. Trwają masowe badania przesiewowe górników! [ZDJĘCIA]

i

Autor: PGG

Koronawirus na Śląsku. W tym mieście będą robione masowe testy pracownikom przedszkoli i żłobków

2020-05-13 11:22

Koronawirus na Śląsku. W czwartek, 14 maja ruszą masowe testy profilaktyczne na obecność koronawirusa w Czeladzi. Kontrole badania przejdą podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czeladzi i pracownicy przedszkoli. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus w Czeladzi. Będą masowe testy w DPS-ach i przedszkolach

Prawie 200 wymazów od osób przebywających w czeladzkim Domu Pomocy Społecznej pobiorą lekarze Szpitala w Czeladzi, który podjął się stałej opieki nad pensjonariuszami. To już drugi DPS, który skorzysta z pomocy zespołu medycznego miejscowego szpitala. W ubiegłym tygodniu akcję testowania przeprowadzono w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Będzinie. Na 160 pobranych próbek wszystkie okazały się ujemne.

- Wobec epidemii mieszkańcy tych placówek są całkowicie bezbronni. To w większości starsi, obciążeni wieloma chorobami ludzie. Przebywają w dużych skupiskach na stosunkowo małej powierzchni, co drastycznie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się zakażenia. Tak stało się we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii gdzie wskaźniki śmiertelności wśród tej grupy dochodziły nawet do 50%. Także w Polsce mamy przykłady, jak tragiczne w skutkach może być pojawienie się koronawirusa w domu opieki. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji – tłumaczy dr n. med. Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji Szpitala w Czeladzi.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Koronawirus w Czeladzi. Masowe testowanie pracowników przedszkoli

Już w czwartek, 14 maja, w namiotach przed Szpitalem w Czeladzi rozpocznie się akcja pobierania wymazów od pracowników żłobka i przedszkoli. To jeden z etapów przygotowujących do wznowienia działalności tych placówek w mieście, które jest planowane 18 maja. Przedszkola i żłobki mogą być już otwarte od 6 maja, ale wiele samorządów nie zdecydowało się na taki ruch już na początku maja ze względu na sytuację epidemiczną.

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE