Koronawirus na Śląsku. W dwóch laboratoriach wykonano już prawie 4 tysiące testów, a będzie ich jeszcze więcej

2020-03-31 11:20

Już niemal 4 tysiące testów na obecność koronawirusa przeprowadzono w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To jedno z dwóch laboratoriów w województwie śląskim, które bada materiał pod kątem obecności Covid-19. Od wczoraj, 30 marca testy są też przeprowadzane w laboratorium Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Więcej testów na obecność koronawirusa w woj. śląskim

Jak podaje Śląski Urząd Wojewódzki, w ciągu ostatnich trzech tygodni w województwie śląskim przeprowadzono ponad 3,5 tysiąca testów na obecność COVID-19. Próbki są badane w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Laboratorium, które bada materiał pod kątem obecności Covid-19, od trzech tygodni pracuje non stop, 24 godziny na dobę.

- Laboranci, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, muszą się przebrać w odpowiednie kombinezony, maski, przygotować ręcznie do dalszej diagnostyki próbki przed włożeniem ich do urządzenia. Cały proces badania trwa 5 godzin – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna. Do urządzenia, które bada próbki pod kątem genetycznym, wchodzi jednocześnie około 90 probówek z materiałem biologicznym.

Laboratorium z Gliwic pomaga w badaniu próbek

Od niedawna testy na obecność koronawirusa są przeprowadzane również w jednym z laboratoriów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Nie trzeba przekonywać nikogo, iż jest to renomowana, jedna z najlepszych instytucji badawczych w naszym kraju, która wspomoże nas w badaniach. Skróci się czas oczekiwania na wyniki – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Instytut przeprowadził już 30 pierwszych badań molekularnych – trzy wyniki okazały się pozytywne. – Docelowo laboratorium będzie wykonywało badania dla czterech śląskich szpitali: w Raciborzu, Tychach, Chorzowie i Cieszynie. Na początek będzie to ok. 70-80 badań na dobę – wyjaśnia Maja Marklowska-Tomar, rzecznik Instytutu.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE