Aplikacja Kwarantanna domowa: Już można zainstalować ją na swoim telefonie!

i

Autor: Unsplash/nordwood_themes

Koronawirus na Śląsku. Aplikacja "kwarantanna domowa" już działa. Ułatwia komunikację ze służbami

2020-03-20 13:40

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną aplikację na telefon o nazwie "kwarantanna domowa". Dzięki niej możliwa jest Szybsza komunikacja ze służbami. Aplikacja ma też zapewnić lepszą opiekę osobom objętych kwarantanną. Szczegóły na slask.eska.pl.

Aplikacja kwarantanna domowa już działa. Jak z niej korzystać?

Aplikacja przygotowana specjalnie dla osób przebywających w domowej kwarantannie jest już za darmo dostępna w sklepach Google Play i App Store. Dzięki niej dostajemy szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

Jak działa aplikacja "kwarantanna domowa"?

Kiedy zainstalujemy aplikację i wypełnimy krótką formularz lokalizacyjny może się okazać, że nasze dane nie dotarły jeszcze do systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto zostaje zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymujemy w wiadomości SMS.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, która jeszcze nam się przyda. Za chwilę dowiesz się do czego.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację - będziemy SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak to działa? Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?