Starszy kierowca

i

Autor: pixabay

Na drogach

Seniorzy wciąż prowadzą auta. Prawo jazdy do 65. roku życia wprowadzi Unia Europejska

Starsze osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych wciąż prowadzą samochody. Stwarzają realne niebezpieczeństwo nie tylko dla innych użytkowników dróg, ale i dla siebie. Tak wynika z badań przeprowadzonych na 600 osobach. Od stycznia 2024 roku Unia Europejska wprowadzi nowe przepisy ograniczające wydawanie praw jazdy do 65 roku życia.

Większość starszych osób z zaburzeniami funkcji poznawczych nadal prowadzi samochód, pomimo obaw zgłaszanych przez opiekunów i osoby z ich otoczenia - wynika z badania opublikowanego w „Journal of the American Geriatrics Society”.

Naukowcy z University of Michigan w USA przebadali ponad 600 dorosłych w wieku powyżej 65 lat zamieszkujących hrabstwo Nueces w Teksasie, których wyniki wskazywały na upośledzenie funkcji poznawczych.

Okazało się, że spośród całej tej grupy 61,4 proc. osób cały czas było aktywnymi kierowcami, choć ok. jedna trzecia opiekunów miała obawy dotyczące prowadzenia samochodu przez swojego podopiecznego.

- Rzeczywiście może być tak, że niektóre osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nadal mogą prowadzić samochód, ale zdecydowanie nie wszyscy mogą to robić – zaznacza główny autor badania prof. Lewis B. Morgenstern, neurolog, epidemiolog i specjalista medycyny ratunkowej. - Pacjenci i opiekunowie powinni omawiać tę kwestie ze swoimi lekarzami i indywidualnie rozważyć ocenę jazdy po drodze, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

Prawo jazdy tylko dla osób do 65. roku życia

Podobnie jest w Europie, dlatego Unia Europejska od stycznia 2024 roku wprowadza nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Założenie jest takie, że aby kierowca powyżej 65. roku życia, mógł przedłużyć ważność prawa jazdy, będzie musiał odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.

Badania psychologiczne mają pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją i nakreślić ogólną kondycję psychologiczną starszych kierowców. Kto nie zaliczy badań lub zakończy je z wynikiem negatywnym, nie będzie mógł przedłużyć ważności swojego prawa jazdy.

Kierowcy seniorzy powodują tyle wypadków, co młodzi kierowcy

W Europie drobiazgowo przeanalizowano liczbę wypadków na niemieckich drogach. Okazuje się, że ryzyko wypadków wśród seniorów jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lata.

Zaburzenia funkcji poznawczych mogą wpływać na parametry neuropsychologiczne i wzrokowe, które zmniejszają zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Przegląd ryzyka wypadku samochodowego z 2017 r. wykazał, że demencja miała średni lub duży wpływ na upośledzenie zdolności kierowania pojazdami, a osoby nią dotknięte miały zwiększone prawdopodobieństwo nie zdania egzaminu praktycznego na prawo jazdy w porównaniu z osobami zdrowymi.

Badacze zdają sobie sprawę, że dyskusje między opiekunami a osobami z upośledzeniem funkcji poznawczych na temat prowadzenia pojazdu są trudne, ponieważ uderzają w poczucie samodzielności i sprawczości, i kojarzą się z utratą autonomii. Dodatkowo, kiedy osoba z zaburzeniami funkcji poznawczych przestaje prowadzić samochód, zwiększa się obciążenie pracą jej opiekuna.

QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak?
QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się