Zatrzymanie kibiców GKS Jastrzębie

i

Autor: policja

Przestępczość

Kibice GKS Jastrzębie zatrzymani. Grożą im wieloletnie wyroki

Policja rozbiła gang kibiców GKS Jastrzębie i przestępców powiązanych ze środowiskiem dilerów narkotyków. Zatrzymani to mężczyźni i kobieta. Grożą im wieloletnie wyroki w więzieniu za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych osiem osób należących do gangu powiązanego ze śląskimi pseudokibicami. Prokuratura oskarżyła ich o popełnienie 47 przestępstw. To mężczyźni i kobieta powiązani z klubem GKS Jastrzębie. Łącznie w gangu działało 200 osób. Śledczy ustalili, że przestępcy wprowadzili na rynek ponad tonę narkotyków.

Kto został zatrzymany przez policję?

Współpraca śląskiego Prokuratury Krajowej oraz policjantów komendy wojewódzkiej i Centralnego Biura Śledczego w Katowicach zakończyła się kolejnym aktem oskarżenia. Rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że jej członkowie zajmowali się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Wśród zatrzymanych było siedmiu mężczyzn w wieku od 24 do 41 lat i 29-letnia kobieta. Przestępczy proceder polegał m.in. na wytwarzaniu narkotyków w warunkach domowych i wprowadzaniu ich na rynek, organizowaniu tzw. ustawek, zmuszaniu przemocą do określonego zachowania i praniu brudnych pieniędzy. Do popełniania przestępstw oskarżeni używali broni palnej i niebezpiecznych narzędzi, takich jak: siekiery, maczety, kije bejsbolowe i kastety - poinformowała kom. Sabina Chyra-Giereś z komendy policji w Katowicach.

Policja rozbiła gang handlarzy narkotyków

Zobaczcie zdjęcia

Jakie zarzuty dla kibiców?

Akt oskarżenia obejmuje łącznie 47 przestępstw popełnionych przez ośmiu oskarżonych w okresie od 2014 do połowy 2021 roku. Jest to 20 akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym gangu, dotychczas prokurator oskarżył już łącznie 197 osób.

Prokurator zarzucił oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków w postaci marihuany i amfetaminy. Kolejne zarzuty dotyczą szeregu czynów przeciwko życiu i zdrowiu, tj. bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, w tym w szczególności tzw. ustawki i pobicia kibiców innych drużyn również skutkujące ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu. Poza tym zarzuty obejmują rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, wymuszenia rozbójnicze.

Spośród ponad stu zatrzymanych kilku podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków - dodała kom. Sabina Chyra-Giereś z komendy policji w Katowicach.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura przekazała, że postępowanie w tej sprawie toczyło się od początku 2017 roku, a kolejne zatrzymania w sprawie przeprowadzane były od listopada 2017 do września 2021 roku. 

Prokurator zabezpieczył mienie o wartości blisko miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, broń palną, amunicję, kamizelkę kuloodporną, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej.

To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Pierwsze uderzenie w gang nastąpiło w listopadzie 2017 roku, kiedy zatrzymano 11 osób.

QUIZ. Pokochały ich miliony polskich kibiców. Wiesz, w której dyscyplinie odnieśli sukcesy? To nie będzie tak proste jak myślisz

Pytanie 1 z 15
Zbigniew Boniek był:
Małopolska policja rozbiła siatkę dilerów narkotykowych. Siedem osób zatrzymano w Krakowie i Brzesku