Segregacja śmieci Katowice

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Katowiczanie coraz lepiej segregują odpady. Problem w tym, że nadal za dużo ich produkują [AUDIO]

2020-01-16 14:41

Coraz więcej mieszkańców Katowic segreguje śmieci. Nawet przyzwyczajone do zsypów osoby starsze do osobnych kontenerów wyrzucają plastik, papier i odpady zmieszane. A to oznacza, że świadomość ekologiczna katowiczan rośnie. Problem jest jednak jeśli chodzi o samą ilość produkowanych śmieci.

MPGK w Katowicach podsumowało właśnie ubiegły rok. Okazuje się, że mimo odpowiedniej segregacji, mamy przed sobą jeszcze sporo pracy żeby stać się eko. Bo nadal produkujemy o wiele za dużo różnego rodzaju odpadów. Przeciętny mieszkaniec Katowic w 2019 roku wyprodukował średnio około 375 kilogramów śmieci. A to dużo więcej niż średnia krajowa. o około 50 kg rocznie. Choć rośnie liczba odpadów segregowanych, to jakość tej segregacji nadal pozostawia wiele do życzenia – podkreślają specjaliści. Najszybciej w mieście zapełniają się pojemniki na metale i tworzywa sztuczne.

Posłuchaj jak katowiczanie radzą sobie z segregacją odpadów:

Nowy harmonogram wywozu odpadów już w grudniu trafił do mieszkańców miasta. Wraz z początkiem roku 2020 jest on także dostępny poprzez wyszukiwarkę na stronie www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow. W prosty sposób można tam sprawdzić kiedy pod danym adresem wywożone będą odpady, z podziałem na poszczególne frakcje. To niezwykle istotne wziąwszy pod uwagę rosnące wymogi Unii Europejskiej regulujące wymagany poziom recyklingu.

– W 2019 roku zaobserwowaliśmy wzrost ilości selektywnie zbieranych odpadów odbieranych od mieszkańców Katowic. W stosunku do roku ubiegłego o ok. 10. Niestety mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają także świadomości, że niezgniecione odpady kartonowe i plastikowe zajmują dużo miejsca, co powoduje szybkie przepełnianie pojemników i generuje olbrzymie koszty logistyczne. Mówiąc obrazowo – śmieciarki bardzo często wożą więcej powietrza niż odpadów – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

W 2020 roku, w ramach unowocześniania taboru MPGK planuje także zakup kilku śmieciarek napędzanych gazem ziemnym. Spółka zamierza także wprowadzić kolejne udogodnienia związane z obsługą klienta – m.in. wydłużyć w wybrany dzień godziny pracy Biura Obsługi Klienta a także wdrożyć elektroniczny system kontaktu z BOK.

Czy można "obcyrklować ołberiba"? Sprawdź, czy znasz te śląskie słówka!

Pytanie 1 z 10
Do haźla chodzi się...