Katowice zyskają cztery nowe przystanki kolejowe

2022-11-22 22:09
Dworzec w Katowicach w remoncie
Autor: PKP PLK SA Katowicki dworzec

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na zaprojektowanie i wybudowanie czterech nowych przystanków w Katowicach. Inwestycja ma zapewnić lepszy dostęp do kolei mieszkańcom południowych dzielnic miasta.

Katowice Ochojec, Katowice Kostuchna, Katowice Murcki i Katowice Podlesie Saska - oto cztery nowe przystanki, które już w przyszłym roku pojawią się w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie pochwaliły się podpisaniem umowy z wykonawcą projektów i prac.

Przystanki powstaną na odcinku linii kolejowej Katowice Ligota - Tychy, który aktualnie jest wykorzystywany wyłącznie w ruchu towarowym. Jak twierdzi spółka, ta właśnie linia stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

– Zwiększanie dostępu do kolei w obszarze dużych aglomeracji sprzyja wyborowi tego środka transportu przez mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zyska południe Katowic

Na budowie nowych przystanków mają zyskać głównie mieszkańcy południowych dzielnic Katowic. W założeniu inwestycja ma ułatwić dojazd do centrum Katowic i Tychów, a w szerszej perspektywie - do południowych regionów województwa.

Przystanki będą wyposażone w wiaty i oświetlenie. Pojawią się tablice informacyjne, a dla osób z ograniczoną mobilnością zamontowane zostaną m.in. pochylnie.

PKP PLK zrealizuje inwestycję w ramach Inwestycja "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość zadania to ponad 9 mln zł netto. Prace mają zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku.

W województwie śląskim wytypowano 13 lokalizacji

Na realizację zadań w ramach rządowego programu przeznaczono łącznie 1 mld zł. Inwestycje mają ograniczać wykluczenie komunikacyjne i umożliwić lepszy dostęp do transportu kolejowego. Środki przeznaczone są m.in. na budowę lub modernizację przystanków kolejowych.

Program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce, z czego 185 miejsc znajduje się na liście podstawowej, a 129 jest na rezerwie.

Poza czterema przystankami w Katowicach w województwie śląskim wytypowano jeszcze 9 miejsc. Są to:

  • Rybnik Paruszowiec,
  • Rybnik Niewiadom,
  • Rybnik Niedobczyce,
  • Warszowice,
  • Pawłowice Studzionka,
  • Wodzisław Śląski Centrum,
  • Knurów Szpital,
  • Koniecpol Centrum,
  • Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE