Katowice: w kwietniu wrócą tramwaje na Gliwicką i Chorzowską

i

Autor: Mariusz Banduch/Tramwaje Śląskie

Katowice: w kwietniu wrócą tramwaje na Gliwicką i Chorzowską

Wznowienie ruchu tramwajów zarówno wzdłuż ul. Gliwickiej jak i ul. Chorzowskiej w Katowicach ma nastąpić w kwietniu. Taką informację przekazali przedstawiciele Tramwajów Śląskich.

Katowice: w kwietniu wrócą tramwaje na Gliwicką i Chorzowską

Prace, związane z kolejnym etapem budowy nowej linii tramwajowej w Katowicach, przebiegają bardzo sprawnie. Wspomniany postęp sprawia, że od początku kwietnia ruch tramwajów zarówno wzdłuż ul. Gliwickiej jak i ul. Chorzowskiej zostanie wznowiony. 

Przypomnijmy, że w lipcu 2022 roku rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania ul. Grundmanna z Gliwicką. Prace, w tym aspekcie, dobiegają końca. 

Zgodnie z zapewnieniami generalnego wykonawcy wszystkie roboty niezbędne do wznowienia ruchu tramwajów ulicą Gliwicką wykonane zostaną do końca marca. Zatem od kwietnia planujemy przywrócić ruch tramwajów między centrum a Załężem - informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Zanim jednak to nastąpi konieczne będzie kilkudniowe wstrzymanie ruchu tramwajów do Chorzowa Batorego. Od 24 do 31 marca tramwaje, między przystankiem Załęże Pośpiecha a zajezdnią w Chorzowie Batorym - nie będą kursowały. Dlatego też o ten odcinek wydłużona zostanie trasa linii autobusowej komunikacji zastępczej T-20.

Jak informują Tramwaje Śląskie, wykonanie rozjazdów na skrzyżowaniu z ul. Gliwicką to jeden z kamieni milowych w realizacji tej inwestycji. Drugim są natomiast rozjazdy przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna z Chorzowską. W tym przypadku zadanie jest łatwiejsze, gdyż rozjazdy powstają na torowisku wydzielonym z jezdni (roboty nie wpływają na ruch kołowy). 

W tym wypadku przerwaliśmy ciągłość ruchu tramwajowego 8 stycznia, mając deklarację generalnego wykonawcy, że w trzy miesiące wykona część zakresu umożliwiającą przejazd tramwajów przez plac budowy po jednym nowym torze. Tu również prace postępują zgodnie z planem i do końca marca ma być wykonany jeden tor umożliwiający poruszanie się tramwajów w relacji Katowice – Chorzów – podkreśla rzecznik tramwajowej spółki.

Czytamy także, że w marcu generalny wykonawca ma przystąpić do kolejnego etapu prac, a mianowicie do budowy wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i ułożenia torowiska w poprzek jezdni ul. Chorzowskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE