Katowice po raz kolejny gospodarzem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw już za nami. Jak co roku wydarzenie zagościło w Katowicach. Eksperci i goście z całej Europy spotkali się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, by dyskutować o przyszłości biznesu, gospodarki i transformacji energetycznej.

Jak co roku Katowice ugościły tysiące głodnych informacji przedsiębiorców z całej Polski i Europy. Specjalnie dla nich przygotowano 77 paneli, warsztatów i wystąpień, które prowadzili rozmaici eksperci, od ekonomistów po menedżerów wysokiego szczebla.

W głównym holu ulokowano Strefę Eksperta, gdzie każdy ciekawski mógł liczyć na realną poradę dotyczącą prowadzenia działalności. Odpowiedzi na wszelakie pytania udzielali pracownicy ZUS, administracji skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, PFRON, Funduszu Górnośląskiego czy Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Tymczasem nawiązywaniu znajomości i poszukiwaniom przyszłych partnerów biznesowych służyła strefa spotkań B2B.

Dla uczestników tegorocznej edycji przygotowano dwie główne sceny: "Face the Challenge" i "Boost your Business". Organizatorzy chcieli w ten sposób przekazać, że w dzisiejszych realiach trzeba wzmacniać biznesy i mierzyć się z wyzwaniami.

Kryzys gospodarczy nie musi oznaczać tragedii

Dwa lata pandemii i wojna w Ukrainie mocno wpłynęły na światową gospodarkę. Eksperci wieszczą kryzys gospodarczy, który nadchodzi wielkimi krokami - o ile już nie nadszedł. Rosną koszty utrzymania firmy, ceny w sklepach straszą z półek. To wszystko przekłada się na niechęć konsumentów i strach producentów, co skutkuje spadkami obrotów firm.

O tym, jak poradzić sobie w tej nowej rzeczywistości, dyskutowano w czasie panelu "Jak zarządzać biznesem w czasie wyzwań". Jego uczestnicy przekonywali, ze kryzys wcale nie musi oznaczać tragedii.

– Czas wyzwań daje nam nowe możliwości i rozwiązania. Bardzo ważne jest, aby być blisko rynku i klienta i nigdy nie zatrzymywać tego, co może być wytworzone i wykorzystać ten potencjał. Trzeba zrozumieć zmiany, które zachodzą, zachowania konsumentów i nowe postawy, które powstały w ostatnich latach w pandemii i po pandemii, bo wiele z nich uległo zmianie – zauważał Adam Mokrysz, prezes i CEO grupy Mokate.

Zaproszeni eksperci doradzali, że pomóc w sytuacji może m.in. inne spojrzenie na zarządzanie.

- Bardzo ważne jest zarządzanie przez cele, które pracownicy chcą realizować i chcą wziąć za nie pełną odpowiedzialność. Przesunięcie odpowiedzialności niżej, nie jeden szczebel, a nawet dwa szczeble, czyli rozłożenie celów i pozostawienie pracowników samych sobie, co jest w pierwszej fazie ryzykowne, daje pozytywne efekty i bardzo zwiększa efektywność – zalecał Adam Marczak, dyrektor Skarbca Eurocash S. A.

Europa w obliczu transformacji energetycznej

Podczas 12. edycji Kongresu dyskutowano także na temat transformacji energetycznej. Zastanawiano się, czy dla bezpieczeństwa energetycznego warto poluzować założenia polityki klimatycznej.

– Transformacja energetyczna polega nie tylko na odchodzeniu od paliw kopalnych i zastępowaniu tych paliw energetyką źródeł odnawialnych, ale także na uporaniu się z problemem, który dotyka nas globalnie, czyli nadmiernym zużyciem materiału, co widać na przykładzie plastiku zalegającego wszędzie – akcentował Adam Czyżewski, Główny ekonomista PKN Orlen.