Katowice. Węzeł Kolista w Giszowcu będzie w pełni przejezdny

2022-07-06 11:14
Giszowiec prace
Autor: UM Katowice

Otwarcie ostatniego odcinka węzła Kolista, pierwotnie planowane na 20 lipca, nastąpi niemal dwa tygodnie wcześniej. Zostanie on udostępniony już jutro 7 lipca w godzinach przedpołudniowych. W ramach przebudowy układu drogowego w Giszowcu wprowadzone zostają kolejne zmiany w organizacji ruchu.

- Dziękuję mieszkańcom, szczególnie dzielnicy Giszowiec za cierpliwość, którą wykazali się przy tej inwestycji. To ogromne przedsięwzięcie, gdyż prace toczyły się na trasie, którą każdego dnia przejeżdża ponad 58 tysięcy pojazdów. Powstał bezkolizyjny węzeł dwóch dróg krajowych – DK81 i DK86, a ruch tranzytowy został oddzielony od lokalnego, co ma wymierny wpływ na poprawę bezpieczeństwa, ale i komfortu życia mieszańców. Otwarcie węzła Kolista oznacza, że mieszkańcy Giszowca otrzymują komfortowy dojazd do osiedla – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przyspieszona zmiana w organizacji ruchu oznacza, że kierowcy ponownie będą mogli korzystać z przejazdu z osiedla Giszowiec a także z DK86 od strony Tychów – na osiedle przy ulicy Kolistej oraz umożliwi to dojazd do skrzyżowania ulicy Kolistej z ul. Karolinki i 73 Pułku Piechoty . Tym samym węzeł Kolista zostanie w pełni udostępniony dla ruchu. Skorzystają na tym również pasażerowie transportu publicznego. Trasy autobusów już nie będą prowadzone objazdami, co skróci czas przejazdu i usprawni komunikację z osiedlem. Razem z udostępnieniem całego węzła, uruchomiony zostanie również ciąg pieszy wzdłuż drogi.

- Znajdujemy się na ostatniej prostej przebudowy układu drogowego w Giszowcu, co pokazują ostatnie duże zmiany w ruchu. Po czerwcowym udostępnieniu znacznej części węzła Kolista, teraz możemy udostępnić kierowcom go w całości, co oznacza, iż ruch w tym obszarze będzie mógł się odbywać już we wszystkich docelowych relacjach – mówi Agnieszka Dutkiewicz, z-ca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej, Katowickie Inwestycje S.A. – Obecnie wykonawca realizuje prace wykończeniowe, między innymi trasowanie i malowanie oznakowania poziomego na jezdniach DK86, zagospodarowanie terenów przyległych oraz roboty drogowe na fragmencie ul. 73 Pułku Piechoty wzdłuż salonów samochodowych. Przed nami jeszcze likwidacja tymczasowego ronda na ul. 73 Pułku Piechoty wraz z tymczasowymi dojazdami do niego oraz finalnie wdrożenie docelowej organizacji ruchu, co oznacza udostępnienie wszystkich pasów ruchu na rozbudowanych jezdniach – podsumowuje Agnieszka Dutkiewicz.

To najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna długość rozbudowywanych i przebudowanych odcinków DK81 i DK86 to 3,62 km.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE