Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska – kolejna odsłona akcji

i

Autor: Agnieszka Kucjas

Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska – akcja na katowickim Rynku

2022-06-27 18:48

Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizował na katowickim Rynku miasteczko ruchu drogowego. To w ramach Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które jest miejscem dyskusji o tym, jak można zmienić przyszłość miast na lepszą.

– Umiejętne zachowanie się na drodze to bardzo istotny temat z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, rowerzystów czy pieszych. Ważne, żeby kształtowanie odpowiednich wzorców zaczynać już od najmłodszych lat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Najlepiej na wyobraźnię najmłodszych oddziaływają bezpośrednie doświadczenia. Stąd jeśli o ruchu drogowym i skutkach niewłaściwego w nim zachowania mówią policjanci, albo strażacy biorący udział w akcjach ratunkowych to przekaz ten jest najsilniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest też zaangażowanie do tego sportowców, a w tym przypadku rajdowców, którzy przy wyścigowym samochodzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami m.in z wyścigów. Ich historie z pewnością zapadną w pamięci dzieci i młodzieży – dodaje prezydent.

27 czerwca na katowickim Rynku powiła się strefa akcji „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie najmłodszych jego uczestników. W tym celu policjanci i specjaliści prowadzą prelekcje i przypominają o prawidłowym zapinaniu pasów, czy zakładaniu odblasków. 

– Jesteśmy tu dziś, promując ważny projekt społeczny, który jest odpowiedzią na potrzeby aglomeracji, a Katowice widzą i reagują na ten problem. Z tej potrzeby powstał projekt Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Razem z partnerami chcemy stworzyć wieloletni projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi kierowca rajdowy Jarosław Szeja.

– W tym roku skupiamy się na najmłodszych, których edukujemy w zakresie właściwego zachowania na drodze oraz odpowiedniej widoczności – dodaje rajdowiec.

Osoby, które odwiedziły miasteczko miały okazję zobaczyć z bliska samochód rajdowy i poznać ciekawostki ze świata motorsportu. Dostali też unikatowe odblaski

- Strefa ekonomiczna, to nie tylko nowoczesne technologie czy zakłady produkcyjne. To także lokalne społeczności, które stanowią integralną część tkanki miejskiej naszego regionu, warunkując jego zrównoważony rozwój. Z radością od lat uczestniczymy i wspieramy inicjatywy związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu biorąc udział w wydarzeniach tego typu jak dzisiejsze – „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”. Współpraca z drużyną - Jarosław & Marcin Szeja Rally Team, znakomicie ilustruje hasło przewodnie „KSSE motorem automotive”, bowiem motoryzacja jest branżą dominującą w Katowickiej SSE, to około 60% wszystkich naszych inwestycji. Jesteśmy także w pełni świadomi tego, iż sukces przedsięwzięć gospodarczych uwarunkowany jest bezpieczeństwem ludzi i rodzin, które tworzą je na co dzień – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Katowiccy policjanci rozmawiali z  odwiedzającymi stoiska o bezpieczeństwie ruchu drogowego, bezpieczeństwie w sieci, zabezpieczaniu mienia, problematyce uzależnień i przemocy

- Katowice, jako miasto wojewódzkie jest doskonałym miejscem do pracy, edukacji, a także odpoczynku. Z zasobów miasta korzystają nie tylko jego mieszkańcy, ale także wiele osób z pobliskich miejscowości. To także doskonale skomunikowane miejsce, przez które przebiegają główne szlaki komunikacyjne regionu. Dlatego też, bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z priorytetów działań profilaktycznych realizowanych przez katowickich policjantów. Jestem przekonany, że nauka i kształtowanie właściwych postaw od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierując się powyższą zasadą, nasze działania obejmują znacznie więcej obszarów i adresowane są do dużo szerszej grupy odbiorców. Mając na uwadze rozpoczynający się okres wakacyjny, w podejmowanych inicjatywach nie sposób pominąć bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego. Te i wiele innych aspektów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa zostaną poruszone podczas zorganizowanego miasteczka bezpieczeństwa w ramach strefy „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska” - mówi mł. insp. Arkadiusz Konowalski, Komendant Miejski Policji w Katowicach.

Strefę projektu Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska możecie odwiedzać do 30 czerwca przy Scenie Młodych WUF. A kolejna akcja w ramach projektu odbędzie się we wrześniu podczas urodzin miasta.