Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska – akcja na katowickim Rynku

2022-06-27 18:48
Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska – kolejna odsłona akcji
Autor: Agnieszka Kucjas

Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizował na katowickim Rynku miasteczko ruchu drogowego. To w ramach Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które jest miejscem dyskusji o tym, jak można zmienić przyszłość miast na lepszą.

– Umiejętne zachowanie się na drodze to bardzo istotny temat z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, rowerzystów czy pieszych. Ważne, żeby kształtowanie odpowiednich wzorców zaczynać już od najmłodszych lat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Najlepiej na wyobraźnię najmłodszych oddziaływają bezpośrednie doświadczenia. Stąd jeśli o ruchu drogowym i skutkach niewłaściwego w nim zachowania mówią policjanci, albo strażacy biorący udział w akcjach ratunkowych to przekaz ten jest najsilniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest też zaangażowanie do tego sportowców, a w tym przypadku rajdowców, którzy przy wyścigowym samochodzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami m.in z wyścigów. Ich historie z pewnością zapadną w pamięci dzieci i młodzieży – dodaje prezydent.

27 czerwca na katowickim Rynku powiła się strefa akcji „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie najmłodszych jego uczestników. W tym celu policjanci i specjaliści prowadzą prelekcje i przypominają o prawidłowym zapinaniu pasów, czy zakładaniu odblasków. 

– Jesteśmy tu dziś, promując ważny projekt społeczny, który jest odpowiedzią na potrzeby aglomeracji, a Katowice widzą i reagują na ten problem. Z tej potrzeby powstał projekt Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Razem z partnerami chcemy stworzyć wieloletni projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi kierowca rajdowy Jarosław Szeja.

– W tym roku skupiamy się na najmłodszych, których edukujemy w zakresie właściwego zachowania na drodze oraz odpowiedniej widoczności – dodaje rajdowiec.

Osoby, które odwiedziły miasteczko miały okazję zobaczyć z bliska samochód rajdowy i poznać ciekawostki ze świata motorsportu. Dostali też unikatowe odblaski

- Strefa ekonomiczna, to nie tylko nowoczesne technologie czy zakłady produkcyjne. To także lokalne społeczności, które stanowią integralną część tkanki miejskiej naszego regionu, warunkując jego zrównoważony rozwój. Z radością od lat uczestniczymy i wspieramy inicjatywy związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu biorąc udział w wydarzeniach tego typu jak dzisiejsze – „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”. Współpraca z drużyną - Jarosław & Marcin Szeja Rally Team, znakomicie ilustruje hasło przewodnie „KSSE motorem automotive”, bowiem motoryzacja jest branżą dominującą w Katowickiej SSE, to około 60% wszystkich naszych inwestycji. Jesteśmy także w pełni świadomi tego, iż sukces przedsięwzięć gospodarczych uwarunkowany jest bezpieczeństwem ludzi i rodzin, które tworzą je na co dzień – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Katowiccy policjanci rozmawiali z  odwiedzającymi stoiska o bezpieczeństwie ruchu drogowego, bezpieczeństwie w sieci, zabezpieczaniu mienia, problematyce uzależnień i przemocy

- Katowice, jako miasto wojewódzkie jest doskonałym miejscem do pracy, edukacji, a także odpoczynku. Z zasobów miasta korzystają nie tylko jego mieszkańcy, ale także wiele osób z pobliskich miejscowości. To także doskonale skomunikowane miejsce, przez które przebiegają główne szlaki komunikacyjne regionu. Dlatego też, bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z priorytetów działań profilaktycznych realizowanych przez katowickich policjantów. Jestem przekonany, że nauka i kształtowanie właściwych postaw od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierując się powyższą zasadą, nasze działania obejmują znacznie więcej obszarów i adresowane są do dużo szerszej grupy odbiorców. Mając na uwadze rozpoczynający się okres wakacyjny, w podejmowanych inicjatywach nie sposób pominąć bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego. Te i wiele innych aspektów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa zostaną poruszone podczas zorganizowanego miasteczka bezpieczeństwa w ramach strefy „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska” - mówi mł. insp. Arkadiusz Konowalski, Komendant Miejski Policji w Katowicach.

Strefę projektu Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska możecie odwiedzać do 30 czerwca przy Scenie Młodych WUF. A kolejna akcja w ramach projektu odbędzie się we wrześniu podczas urodzin miasta. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE