Jodek potasu trafił do śląskich gmin. Kto go dostanie?

2022-10-06 15:19
Jodek potasu trafił do śląskich gmin. Czy jest szkodliwy?
Autor: Pixabay Jodek potasu i płyn Lugola. Ludzie szturmują apteki i wydzwaniają do straży pożarnej

Do województwa śląskiego trafiło 6,5 miliona tabletek jodku potasu. Tabletki trafiają do magazynów gmin i to one będą odpowiedzialne za ich dystrybucję na terenie miasta i gminy na wypadek zagrożenia radiacyjnego.

Ponad 6,5 miliona tabletek jodku potasu trafiło na Śląsk. ​W ubiegłym tygodniu wszystkie zostały rozdysponowane do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. Teraz trwa proces przekazywania tabletek bezpośrednio do jednostek samorządowych, które zdecydują gdzie będą one wydawane, ale tylko w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Jodek potasu - zastosowanie

- Jodek na razie nie będzie wydawany mieszkańcom. Nie ma takiej potrzeby, nie ma niebezpieczeństwa, nie ma zagrożenia. Jeżeli takie zagrożenie powstanie, wówczas odpowiednie informacje i alerty zostaną mieszkańcom naszego województwa przekazane i ta dystrybucja może się rozpocząć - poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Mieszkańcy zostaną powiadomieni o zagrożeniu radiacyjnym przez media, alerty RCB, strony internetowe, służby m.in policję czy straż, a nawet przez sygnały dźwiękowe. Aktualnie jednak ryzyko zagrożenia jest niskie.

Tabletki z jodkiem potasu zostały zabezpieczone dla wszystkich mieszkańców, którzy będą tego potrzebować. Nie należy zatem stosować preparatu na własną rękę.

Jodek potasu - czy jest szkodliwy?

Śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii dr Janusz Strzelczyk ostrzega również, aby preparatu nie przyjmować na zapas.

- Nie bierzmy tych preparatów, jeśli tego nie potrzeba. Dopiero w momencie zagrożenia każdy będzie mógł ten preparat wziąć. Ile? Każdy z pacjentów (jeśli dojdzie do zagrożenia radiacyjnego) dostanie ulotkę, według której będzie mógł ten preparat przyjmować - komentuje dr Strzelczyk.

Jodek potasu trafia do magazynów gminnych

W Czeladzi tabletki jodku potasu będą dystrybuowane w 15 punktach w całym mieście.

- W Czeladzi punktami dystrybucji są miejsca gdzie do tej pory oddawaliśmy głosy w wyborach (m.in. szkoły, przedszkola, instytucje miejskie - poinformował na swoim oficjalnym profilu Dominik Penar, czeladzki radny.

Wykaz jest dostępny na oficjalne stronie miasta.

Jodek potasu. Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

  • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • osoby z nadczynnością tarczycy,
  • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe
  • zapalenie skóry Duhringa).

Jodek potasu, wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek

Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE