Jeże i wiewiórki giną na naszych drogach. W Sosnowcu mają stanąć znaki ostrzegające kierowców o ich obecności

2021-05-28 13:06
Jeż na drodze
Autor: pixabay.com Jeż na drodze

Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca chce by w miejscach migracji zwierząt ustawić znaki ostrzegające o ich obecności. To dałoby zwierzętom szansę na przeżycie.

Każdego roku na polskich drogach ginie ok 40 tysięcy jeży. W wielu przypadkach, w wyniku śmierci jednego jeża, ginie również kilka innych. Gdy zginie samica wychowująca potomstwo osierocone młode nie mają żadnych szans na przeżycie.

Autor bloga Przyroda dla Sosnowca postanowił w jednej z sosnowieckich dzielnic ustawić znaki ostrzegające o ich obecności.

- Postanowiłem, że zgłoszę do sosnowieckiego Wydziału Ruchu Drogowego prośbę o ustawienie znaków ostrzegawczych przed szlakiem migracyjnym zwierząt. To ważne, bo te zwierzęta mają zabierane tereny przez nas. Na Niwce znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która powoduje to, że ludzie mają się edukować. Więc takie znaki mają wymiar ostrzegawczy i edukacyjny - powiedział nam Przemysław Bartos.

Znaki mają stanąć na ulicach Dybowskiego, Kopalnianej i Szybowej w Sosnowcu.

- To są typowe znaki ostrzegawcze, które są przez Kodeks Drogowy określone. Jest to żółto-czerwony znak z symbolem bądź napisem: wiewiórka, jeż. Każda zmiana w pasie drogowym powoduje, że ludzie zaczynają baczniej obserwować to co się dzieje na drodze, więc każdy znak to jakaś zmiana w otoczeniu. Myślę, że jeśli ludzie zobaczą, że pojawił się nowy znak, po prostu zwolnią - dodaje autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Najwięcej jeży ginie na sosnowieckich drogach od marca do końca października.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE