Tychy in vitro

i

Autor: pixabay.com

In vitro dla mieszkańców Tychów. Ile par będzie mogło skorzystać z pomocy?

2021-11-19 12:37

Radni z Tychów dali zielone światło w sprawie dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów. Szacuje się, że w ciągu trzech lat będzie mogło z niego skorzystać do 100 par z Tychów. Miasto ze środków publicznych wyda na ten cel około milion złotych.

Radni Tychów podczas sesji Rady Miasta 28 października przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania miejskiego projektu programu polityki zdrowotnej pn. "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025. To dobra wiadomość dla par, które w naturalny sposób nie mogą doczekać się potomstwa.

– Szacuje się, że będzie mogło z niego skorzystać do 100 par z Tychów, a program finansowany ze środków publicznych będzie kosztować około milion złotych w perspektywie 3-letniej. W ramach programu zakłada się dofinansowanie do 100% kosztów - łącznie będzie to nie więcej niż 10 000 zł dla jednego zabiegu- wyjaśnia Ewa Grudniok, reczniczka tyskiego magistratu.

Według WHO niepłodność, to duży problem i jest uznawana za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka nawet 15-20 procent par znajdujących się w wieku prokreacyjnym tj. ok 1,5 mln par Z tej grupy 2 proc. wymaga leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), co daje ok. 30 tys. par rocznie.

-Zakłada się, że jednym z warunków udziału w programie będzie zamieszkiwanie i rozliczanie podatku od dochodów osobistych PIT w Tychach. Pozostałe warunki zostaną doprecyzowane w dokumencie programu. Niebawem zostaną opracowane przez specjalistów szczegółowe zasady jego funkcjonowania i udziału par zainteresowanych – podkreśla Ewa Grudniok.

Od pewnego czasu z dofinansowania in vitro w naszym regionie mogą korzystać mieszkańcy Mysłowic, Sosnowca i Częstochowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE