Korki na S86

i

Autor: Bartosz Pudełko

GZM radzi jak omijać korki: Wystarczy zostawić auto w… Sosnowcu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała w mediach społecznościowych jak z „łatwością” ominąć korki na S86. Wystarczy zostawić auto w Sosnowcu. GZM pokazał alternatywne połączenia z Zagłębia do Katowic.

Przez rozpoczęty w poniedziałek 26 września remont drogi ekspresowej S86, dojazd z Sosnowca do Katowic, w godzinach szczytu zajmuje ponad godzinę. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia znalazła sposób, w jaki kierowcy mogą zaoszczędzić czas, który tracą w korkach. Wystarczy skorzystać z dojazdu szynowym transportem – tramwajem lub pociągiem. Jest tylko jeden drobny szczegół, żeby to zrobić trzeba dojechać do Sosnowca.

Nieistniejące centrum przesiadkowe w Sosnowcu

- Zostaw samochód, omiń korki, nie martw się o parkowanie – takim hasłem GZM zachęca do pozostawienia samochodu w Sosnowcu, albo w innych miastach Zagłębia. Niestety w Sosnowcu nie znajdziemy centrum przesiadkowego, w którym moglibyśmy zostawić samochód.

GZM także nie wyjaśnia, gdzie kierowcy chcący skorzystać z alternatywnego połączenia – nie mieszkający w Sosnowcu – mogą zostawić swoje samochody. Jedyną poradą jaką daje GZM jest korzystanie ze środków transportu zbiorowego, np. z autobusów.

Mieszkańcy naszego regionu pytają w komentarzach, gdzie można zaparkować w Sosnowcu? GZM przekonuje, że jednak lepiej kogoś tylko podwieźć, albo przyjechać autobusem lub tramwajem.

Z tyłu dworca kolejowego jest parking, ale bardziej Kiss&Ride, czyli podwieźć kogoś na pociąg, wysadzić, jechać dalej. Jest jeden prosty trik (sprzedawcy samochodów go nienawidzą): przyjechać na dworzec w Sosnowcu tramwajem lub autobusem, przesiąść się na pociąg >> 10 minut i jesteśmy w Katowicach – wyjaśnia GZM.

Problematyczny zbiorkom w Metropolii

Część z komentujących post na fanpage’u Transport GZM zwraca też uwagę na brak połączeń transportem zbiorowym w Metropolii. Na co GZM odpowiada: „Na tym właśnie polega zrównoważona mobilność: korzystamy z efektywnych środków przemieszczania się - w jednym przypadku sprawdzi się samochód, w innym tramwaj lub pociąg, w jeszcze innym rower, czasem kombinacja różnych sposobów poruszania się po aglomeracji. Brawo!

GZM daje wskazówki dojazdu do Katowic 

Zarząd GZM wyjaśnia, że jeśli przesiądziemy się do środków transportu zbiorowego, to wtedy kierowcy będą mieli zapewnioną swobodę poruszania się po drogach Metropolii. - Im więcej osób przesiądzie się do pociągów, tramwajów, autobusów, tym mniej samochodów będzie na drodze, a tym samym: mniejsze będą korki, więc ci, których praca wymaga nieustannego przemieszczania się, będą mieli możliwość swobodnej podróży po GZM – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych fanpage’u Transport GZM.

Przedstawiony został nawet czas, ile powinien zająć przejazd z Sosnowca do Katowic:

  • "Pociągi zapewniają szybki (10 minut) dojazd z Sosnowca do Katowic z ominięciem korków. Tramwaje dłużej (35 minut), ale bilety są tańsze. Dojazd z ominięciem korków, wydzielonym torowiskiem poza krótkim odcinkiem w Szopienicach. Autobusy nadal będą kursować, jednak póki buspasów brak na tej trasie, jest ryzyko, że staną w korku z samochodami. Chyba, że przesiądziemy się dużą liczbą mieszkańców na autobusy, wtedy zamiast 80-120 samochodów na drodze będzie jeden autobus".

Od początku remontu drogi S86 kierowcy jadący od Sosnowca w stronę Katowic informują, że przejazd znacznie się wydłużył. Od 1 października korki mogą być jeszcze większe, ze względu na rozpoczęcie roku akademickiego. Z pewnością należy spodziewać większej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE