Rosną zarobki górnikom. Średnia zarobków może mocno zszokować

i

Autor: Archiwum/Super Express Rosną zarobki górnikom. Średnia zarobków może mocno zszokować

Pieniądze

Górnicy zarabiają największe pieniądze w Polsce? No prawie, ale i tak narzekać nie powinni

Główny Urząd Statystyczny podał dane za sierpień jeśli chodzi o zarobki w polskim górnictwie. Te po raz kolejny wzrosły, a średnia jest większa, niż w największych miastach w Polsce.

Kosmiczne zarobki polskich górników. Więcej dostają tylko informatycy

W poniedziałek 25 września Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące zarobków w grupie Górnictwo i wydobywanie. Jak wynika z ich danych, w sierpniu 2023 roku w tym sektorze średnia zarobków wyniosła 11 323,17 zł brutto. To wzrost wynagrodzeń w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku o 13,9 procent. Średnia dla pierwszych ośmiu miesięcy dla 2023 roku jest jeszcze wyższa i wynosi 11 862,65 zł.

Dla porównania, w sektorze przedsiębiorstw średnia zarobków w sierpniu wyniosła 7368,97 zł, a średnia w pierwszych ośmiu miesiącach to 7322,21 zł.

Tylko jedna grupa zawodowa zarabia więcej od górników. to informatycy. Średnia zarobków w sektorze Informacja i komunikacja w sierpniu wyniosła 12 212,03 zł brutto. Trzecie miejsce przypadło natomiast pracownikom z sektora Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, którzy sierpniu otrzymali średnio 10976,15 zł , co jest wzrostem o 20,1 procent w porównaniu z sierpniem 2022 roku. 

Najgorsze zarobki są natomiast w Gastronomii i zakwaterowaniu (5417,76 zł) oraz w Administracji i działalności wspierającej (5717,88 zł). 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE