Wiatrak

i

Autor: Unsplash.com

Transformacja energetyczna

Górnicy odchodzą z kopalń i idą do pracy przy turbinach wiatrowych. Ruszyły pierwsze szkolenia

EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan razem ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń rozpoczynają kilkuletnią współpracę. W ramach niej, pracownicy sektora górniczego, którzy odchodzą z kopalń, mogą zatrudnić się w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.

SRK i EDF Renewables Polska poinformowały o rozpoczęciu Programu „Wiatr – kopalnia możliwości”. Ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.

EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy. Ponadto wierzymy, że jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i działania, które pozytywnie wpływają na jakość ich życia. Chcemy być aktywnym uczestnikiem sprawiedliwej transformacji i dbać o rozwój kompetencji pracowników odchodzących z polskich kopalń – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

Dzięki szkoleniom pracownicy sektora wydobycia uzyskają kompetencje, których przez najbliższych kilkadziesiąt lat będzie oczekiwał rynek pracy.

Nowa praca dla górników. Transformacja energetyczna na Śląsku

Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmie się procesem rekrutacyjnym. Do uczestnictwa w kursie kwalifikowani będą pracownicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia. Pierwszą turę szkolenia przewidziano na jesień 2023 roku. Jak informują organizatorzy szkoleń: Pracownicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK tel. 32 432-10-38, 32 432-10-32, oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami pod numerem telefonu: 693 673 050, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

Cieszę się, że możemy dzięki tej współpracy wspomagać rozwój zawodowy osób, które po odejściu z kopalń mogą jeszcze przez wiele lat być aktywne zawodowo. Pozyskanie nowych kompetencji będzie dla nich gwarancją otrzymania propozycji pracy w sektorze OZE, który zgodnie z założeniami PEP2040 będzie odgrywał coraz wiekszą rolę w miksie energetycznym Polski – podkreśla Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Górnicy po kursie będą mogli pracować na całym świecie

Program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Oferowany przez nas kurs spełnia wszelkie międzynarodowe standardy. Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią praktyczną, obejmuje także naukę specjalistycznych zwrotów i zagadnień w języku angielskim oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan Training & Consultancy, realizującej program szkoleń dla górników.

EDF Renewables to francuska, energetyczna spółka skarbu państwa, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Jako główny gracz w transformacji energetycznej na całym świecie, EDF Renewables wdraża w ramach EDF projekty, które mają ogromny wpływ na zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego w wielu krajach

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE