Gerard Cieślik, legenda Ruchu Chorzów ma swój pomnik. Pod Stadionem Śląskim

2022-09-13 15:17

We wtorek 13 września przed Stadionem Śląskim odsłonięto pomnik Gerarda Cieślika - Wybitnego Reprezentanta Polski oraz legendy Ruchu Chorzów.

Legenda Ruchu Chorzów ma swój pomnik

Mierząca 170 centymetrów rzeźba przedstawia stojącego z założonymi rękami Gerarda Cieślika, opierającego lewą nogę na piłce. Wybitny chorzowianin ubrany jest w koszulkę reprezentacji Polski z pamiętnego meczu z ZSRR (20.10.1957 r.), kiedy to Cieślik dwukrotnie pokonał najlepszego ówcześnie bramkarza świata - Lwa Jaszyna.

Prace nad rzeźbą rozpoczęto od przygotowania modelu z materiałów miękkich i plastycznych, takich jak glina. Podczas modelowania stworzono sylwetkę, kształt oraz ustalono wymiary. Etap ten zajął twórcom niespełna dwa tygodnie. Pomnik został wykonany z brązu, waży ponad 160 kilogramów, a za jego wykonanie odpowiada firma Netgraf z Krakowa. Rzeźba stanęła na kamiennym cokole, a całość zwieńczono pamiątkową tablicą.

- Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Pomnik stoi w miejscu szczególnym, przed największym stadionem na Śląsku, na którym tata grał i zdobywał bramki. Tak jak w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim. Uważam, że lokalizacja jest idealna i jest to dla mnie duże wydarzenie. Jestem dumny, że po 63 latach od zakończenia kariery tyle ludzi go pamięta. Śląsk zawsze był dla niego domem - nie krył wzruszenia Jan Cieślik, syn Gerarda. 

Gerard Cieślik - jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki

Gerard Cieślik urodził się 29 kwietnia 1927 roku we wsi Hajduki Wielkie (obecny Chorzów). Był 45-krotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, dla której zdobył 27 bramek. Strzelił 2 gole w pamiętnym meczu przeciwko ZSRR (2-1) rozegranym 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim. Prawie całą karierę klubową związany był z Ruchem Chorzów, z którym zdobył trzy tytuły Mistrza Polski (1951, 1952, 1953 r.) oraz Puchar Polski (1951 r.). W barwach Ruchu wystąpił 237 meczach i zdobył 168 goli. Dwa razy sięgał po koronę króla strzelców piłkarskiej I ligi (1952, 1953 r.). Za swoje zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 listopada 2013 roku w Chorzowie w wieku 86 lat.