Fryderyki odsłaniają kolejne karty. Nominowani zostali m.in. Daria ze Śląska i Myslovitz

i

Autor: mat. prasowe

Muzyka

Fryderyki odsłaniają kolejne karty. Nominowani zostali m.in. Daria ze Śląska i Myslovitz

Tegoroczne Fryderyki zbliżają się wielkimi krokami. W marcu odbędzie się uroczysta gala w Gliwicach, a teraz ogłoszono nominowanych. W kategoriach obejmujących muzykę rozrywkową i jazz nie brakuje wykonawców z naszego regionu. Nominacje otrzymali m.in. Daria ze Śląska czy formacja Myslovitz.

Fryderyki 2024 i nominacje. Doceniono m.in. Darię ze Śląska

W czwartek, 22 lutego, poznaliśmy nominowanych do Fryderyków w aż 27 kategoriach, obejmujących muzykę rozrywkową i jazz. Na listach nie brakuje artystów z województwa śląskiego. 

Doceniona została Daria ze Śląska, która ma szansę zgarnąć statuetkę w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Powalczy o nią z Frankiem Leen, Ignacym, Kathią oraz Matecki. To nie jedyna jej nominacja. Jej debiutancki krążek może stać się Albumem Roku Indie Pop. W tej kategorii nominację otrzymał Vito Bambino za "Pracownię" oraz Nosowska, Kasia Lins i Natalia Przybysz. 

Dostrzeżono również powrót płytowy zespołu Myslovitz. Album "Wszystkie narkotyki świata" został nominowany w kategorii Album Roku - Rock. Oprócz grupy z Myslowic na liście pojawili się: Dr Misio, Kim Nowak, Riverside oraz WaluśKraksaKryzys. 

W kategorii metalowej, obok Carnala, Flapjacka, Łysej Góry i zespołu Ugory, nominację otrzymała także grupa Dragon z Katowic za krążek "Unde Malum". 

Vito Bambino może także zostać Artystą Roku, a jego "Etna" ma szansę na zwycięstwo w kategorii Utwór Roku. Ponadto Orkiestra Męskiego Grania, w której brał udział w 2023 roku, może z kolei okazać się Zespołem Roku, z kolei utwór "Supermoce" (hymn Męskiego Grania) również jest nominowany do Utworu Roku. Vito okazał się więc prawdziwym królem, bo łącznie zgarnął 8 nominacji (jeszcze za teledysk do "Supermocy" i w kategorii producenckiej). 

Fryderyki znowu na Śląsku

Tegoroczna gala Fryderyków ponownie odbędzie się na Śląsku. Nagrody zostaną przyznane 22 marca w PreZero Arenie Gliwice. Jubileuszowa, trzydziesta już, odsłona Fryderyków będzie otwarta dla publiczności. A na scenie zagrają m.in. Doda, Smolasty, Daria Zawiałow czy Kwiat Jabłoni. 

Cieszę się, że to właśnie w Gliwicach odbędzie się jubileuszowa 30. gala rozdania Fryderyków. To już kolejny raz, gdy to wyjątkowe muzyczne święto gości na Śląsku. Jestem przekonany, że również tym razem w Gliwicach pojawią się nie tylko największe muzyczne gwiazdy, ale także fani muzyki z całej Polski – przyznaje Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający Związku Producentów Audio-Video.

Fryderyki są przyznawane od 1995 roku - za wybór laureatów odpowiada – powołana przez Związek Producentów Audio-Video – Akademia Fonograficzna w skład, której wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i innych osób z polskiej branży fonograficznej. Statuetka, która jest obecnie wręczana, została zaprojektowana w 1996 roku (za wykonanie odpowiada Dorota Dziekiewicz-Pilich). Jest wzorowana na postaci męża artystki – Marcina Pilicha. 

QUIZ. Polska muzyka lat 90. Czy znasz słowa piosenek i wykonawców?

Pytanie 1 z 10
Który znany polski muzyk oraz aktor śpiewał w latach 90. piosenkę "Na nic kraty i drzwi"?