Światowe Forum Miejskie w Katowicach

i

Autor: WUF

Flagi na maszcie! W Katowicach rozpoczęło się Światowe Forum Miejskie WUF11

Od uroczystości wciągnięcia flag Polski i ONZ rozpoczęło się w Katowicach Światowe Forum Miejskie - World Urban Forum 11. Niedziela jest tzw. dniem zero. Spotkania, dyskusje i debaty zaplanowano od poniedziałku do 30 czerwca.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach

Światowe Forum Miejskie to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" jest w dniach 26-30 czerwca Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej Światowe Forum Miejskie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

W niedzielę w Katowicach odbyła się krótka uroczystość wciągnięcia na maszty flagi Polski i ONZ. Ustawione są na placu pomiędzy Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie będą odbywały się debaty i spotkania w ramach WUF11. W uroczystości uczestniczyła dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocniczką rządu ds. przygotowania WUF11.

Wiceminister powiedziała dziennikarzom, że do soboty z możliwości rejestracji online na Forum skorzystało ponad 22 tys. osób, z czego ponad 8 tys. z Polski. Jak zaznaczyła, lista uczestników WUF11 nie jest zamknięta - chętni będą mogli się jeszcze zarejestrować na miejscu.

- Dzisiaj Katowice stały się centrum świata. Tutaj spotykają się przedstawiciele wszystkich urzędów, rządów, organizacji pozarządowych, osoby młode, bo przecież na to też bardzo mocno stawiamy. Dlatego właśnie tutaj dzisiaj bije serce świata – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

Celem WUF jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę. Forum jest okazją do wymiany dobrych praktyk oraz dzielenia się doświadczeniami. W efekcie powstają rekomendacje dla polityk miejskich i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast. pap