FEST Festival zwija manatki. Cisza zamiast głośnej muzyki w Parku Śląskim [ZDJĘCIA]

i

Autor: Photo Art Service

FEST Festival 2023

Fest Festival 2023 odwołany. Wyjaśniamy, co się stało i odpowiadamy na najważniejsze pytania

Od dwóch dni media (szczególnie te lokalne oraz te w wydaniu social) żyją sprawą odwołanego FEST Festivalu. Dlaczego do tego doszło? Kto zajmuje się organizacją wydarzenia? Czy organizatorzy faktycznie ogłosili upadłość? Co ze zwrotami środków wpłaconych na bilety? Uporządkowaliśmy najważniejsze informacje, które pojawiły się dotychczas w przestrzeni publicznej.

Spis treści

  1. Co to jest FEST Festival?
  2. Dlaczego FEST Festival został odwołany?
  3. Kto organizuje FEST Festival? 
  4. Co ze zwrotami środków za bilety na FEST Festival 2023?
  5. Czy spółka Fest Festival może zwrócić środki za bilety? 

Województwo śląskie co roku gości kilka największych festiwali muzycznych w Polsce. Do najbardziej znanych należą OFF Festival, Męskie Granie czy FEST Festival. I to właśnie ten ostatni jest bohaterem ostatnich kilku dni. Niestety, raczej tym negatywnym. Ale po kolei.

Co to jest FEST Festival?

Pierwsza edycja FEST Festivalu odbyła się w 2019 roku w Parku Śląskim. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Jak tłumaczą organizatorzy na stronie festiwalu:

"Wiedzieliśmy, że jest w Polsce miejsce z nieodkrytym potencjałem – miejsce, w którym można stworzyć jeden z najbardziej imponujących swoim rozmachem festiwali na krajowej mapie. Tą lokalizacją jest oczywiście Park Śląski w Chorzowie. Jego naturalne piękno postanowiliśmy zaakcentować za pomocą imponujących i koronkowo wykonanych dekoracji, by stworzyć miasteczko festiwalowe, jakiego w Polsce jeszcze nikt nie widział".

To ostatnie im się udało. Pierwsza edycja festiwalu zgromadziła blisko 25 tys. uczestników i z miejsca podbiła serca melomanów z całej Polski. Przez dwa dni na ośmiu scenach wystąpiła blisko setka artystów, m.in. Metronomy, Alan Walker, Disclosure, Kwiat Jabłoni, Smolasty i Organek. Było kolorowo, głośno i ciekawie, a zachęceni ciepłym przyjęciem organizatorzy od razu wzięli się do planowania drugiej edycji.

No i wtedy wybuchła pandemia. Chcąc nie chcąc, imprezę trzeba było przesunąć na 2021 rok. Festiwal zrobił się o dwa dni dłuższy, wydłużył się też line-up, przyszło jeszcze więcej ludzi. Ale to wciąż było za mało. W 2022 roku na scenach w Parku Śląskich wystąpiło ponad 200 artystów, a organizatorzy mogli otwierać szampana. W przeciągu czterech lat (trzech edycji) liczbę uczestników udało się podwoić. Z pozoru wszystko wyglądało kolorowo. A jednak.

Dlaczego FEST Festival został odwołany?

W piątek 4 sierpnia od rana krążyły plotki o odwołaniu tegorocznej, 4. edycji FEST Festivalu. Przez kilkanaście godzin nikt nie chciał potwierdzić informacji oficjalnie. Dopiero wieczorem na stronie wydarzenia pojawiło się oświadczenie.

Organizatorzy napisali wprost, że nie udało im się zabezpieczyć "finansów przed zbliżającym się wydarzeniem". Sytuację tłumaczyli m.in. kryzysem branży eventowej, brakiem wsparcia ze strony jednostek publicznych i niską frekwencją.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marcin Szymanowski, prezes spółki FEST Festival przyznał, że brakuje 5 mln zł na organizację imprezy. Środki miały zostać wypłacone podwykonawcom, który żądali opłat z góry m.in. za montaż scen.

Z kolei redakcja portalu slazag.pl dotarła do informatora, który zdradził, że organizatorzy zalegają wykonawcom z płatnościami już od ubiegłego roku. Stąd ich żądania płatności z góry, których spółce nie udało się zrealizować ze względu na małą liczbę sprzedanych biletów.

Kto organizuje FEST Festival? 

Oficjalnie organizacją wydarzenia zajmuje się spółka Fest Festival, która powstała w styczniu 2019 roku. Jej prezesem jest Marcin Szymanowski, a członkiem zarządu - Maciej Korczak.

Duet prowadzi wspólnie (w tej samej konfiguracji) jeszcze jedną spółkę pod nazwą Follow The Step. To agencja związana z branżą muzyczną, która zajmuje się "obsługą i planowaniem wydarzeń, bookingami polskich i zagranicznych artystów, a także działaniami marketingowymi, PR-owymi oraz digitalowym".

Follow The Step to równocześnie właściciel warszawskiego klubu Smolna. Jak ustalił Press.pl, agencja od wielu miesięcy zalega z płatnościami dla muzyków i DJ-ów występujących w Smolnej. A to nie jedyne problemy spółki.

Follow The Step słynie również z organizowania ogromnych eventów poświęconych muzyce elektronicznej w klubie "Praga Centrum". Jak ustaliła warszawska "Wyborcza", organizatorzy nie płacą od dwóch lat za korzystanie z lokalu. Dług dochodzi już do pół miliona złotych, a sprawa jest w sądzie. Co więcej, dzierżawca budynku miał zostać pobity przez właścicieli klubu.

Co ze zwrotami środków za bilety na FEST Festival 2023?

W oświadczeniu organizatorzy zapowiedzieli, że "wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków". Dalsze komunikaty w sprawie zwrotów środków za bilety będą wysyłane drogą e-mailową.

Przy czym organizatorzy w oświadczeniu zaznaczyli, że w obecnej sytuacji "zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę".

Bilety na festiwal można było kupić za pośrednictwem kilku platform. Najpopularniejsze to: eBilet, Goingapp.pl, FollowTheStep.

Jak podaje polsatnews.pl, w zależności od pośrednika, uczestnicy imprezy otrzymują inne komunikaty. Jeśli chodzi o eBilet, zwrot całości wpłaconych środków nastąpi automatycznie w przeciągu maksymalnie 14 dni. Z kolei goingapp.pl uzależnia zwrot od daty zakupu biletu. Ci, którzy zdecydowali się na zakup rzed 7 listopada zeszłego roku, otrzymają zwrot. W przypadku całej reszty goingapp.pl odsyła z żądaniami do organizatora, który ogłosił upadłość. Ale czy na pewno?

Czy spółka Fest Festival może zwrócić środki za bilety? 

Na skrzynkę e-mailową otrzymaliśmy wiadomość od Adama Bąka, założyciela agencji PR-owej "Public Management", w której podkreśla, że spółka spółkę Fest Festival sp. z o.o. nie otrzymała jeszcze zgody na ogłoszenie upadłości.

"Zgodę na ogłoszenie upadłości, na podstawie art. 51 ustawy Prawo upadłościowe, wydaje sąd, a postanowienie o ogłoszeniu upadłości podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz opublikowanie w dzienniku o zasięgu lokalnym. Takie postanowienia do dziś nie zostały opublikowane, jeżeli chodzi o spółkę Fest Festival sp. z o.o." - pisze Adam Bąk.

I kontynuuje: - Zaznaczam wobec tego, że twierdzenia typu „spółka ogłosiła upadłość” wprowadzają w błąd i tworzą fałszywy obraz dotyczący rzeczywistego, obecnego stanu prawnego i poddaję w wątpliwość prawdziwość przekazanych przez organizatora Fest Festival informacji, również tych związanych z „niemożnością wypłaty jakichkolwiek należności przez spółkę.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/