Farmacja, natura i sztuka. Wszystko to w tyskim Muzeum Miejskim

2022-01-18 15:29
Farmaceutka - Ogród balsamiczny
Autor: Muzeum Miejskie w Tychach

W piątek w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się otwarcie najnowszej wystawy pt. "Farmaceutka - Ogród balsamiczny". To wystawa poświęcona statusowi kobiet pracujących w farmacji, ale również naturze i sztuce.

Praca w aptece wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także stałym poszerzaniem wiedzy i doskonaleniem się w fachu. Farmaceutki na co dzień muszą wykazywać się dużą wiedzą na temat przepisywanych przez lekarzy lekarstw. Poświęcają się one nie tylko samej pracy, ale także pacjentom, którzy nierzadko skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości. Praca ta wiąże się również z nocnymi dyżurami. To właśnie z myślą o tych osobach powstała wystawa "Farmaceutka - Ogród balsamiczny". Jak mówi Agata Szymanek kuratorka wystawy spotkanie z farmaceutkami stało się inspiracją do stworzenia tego typu ekspozycji:

- Bohaterem wystawy jest farmaceutka, która ma ogromną wiedzę na temat leków, różnych substancji, która często jest naszą towarzyszką w różnych ciężkich sytuacjach i chorobie. Ale jej postać jest również bramą do innych tematów, czyli tematów związanych ze zdrowiem, z naszym podejściem do zdrowia, z różnymi alternatywnymi ścieżkami dążenia do tego zdrowia oraz z tym jak ta zachodnia medycyna wpływa na nasze samopoczucie - komentuje kurator wystawy

Wystawa jest również poświęcona tradycyjnym, ale też często zapominanych przez wielu ludzi metodach leczenia. To nawiązanie do zielarstwa oraz korzystania z naturalnych składników, których kiedyś uczyły się starsze pokolenia.

- Drugi tytuł wystawy nawiązuje do przestrzeni, w której możemy się wykurować, jest dla nas uzdrawiająca. Jest to nawiązanie do roślin i ziół, do takiej wiedzy, którą posiadły kiedyś nasze babcie, a my o tym nie pamiętamy. Ten ogród mówi też o terapeutycznych funkcjach samej sztuki, czyli czy sztuka nas uzdrawia i czy w ogóle ma taką moc - dodaje Agata Szymanek

Ekspozycja jest kontynuacją warsztatów, które zostały przeprowadzone w listopadzie 2020 roku. W ich trakcie farmaceutki dzieliły się swoim doświadczeniem w pracy oraz znajomością naturalnych metod leczenia. To właśnie wtedy zaczęły też powstawać pierwsze prace.

Na odwiedzających czekać będzie wiele wspaniałych prac w postaci obrazów, rzeźb czy fotografii. Autorami prac są zarówno same farmaceutki jak i zaproszeni artyści. Wystawa wprowadzi uczestników w świat farmacji, ale i również przyrody. W pomieszczeniach znajdzie się wiele jasnych i ciepłych kolorów, które mają kojarzyć się z zachodem słońca, z dostarczaną przez nie energią. Dodatkowo będzie można zobaczyć rzeźbę imitującą drzewo życia, która podzielona zostanie na dwie części. Nie zabraknie także elementów wyposażenia biura czy domu farmaceutki tzn. stare meble, akcesoria zielarskie.

Otwarcie wystawy już 21 stycznia o godzinie 18 w Muzeum Miejskim w Tychach. Wystawę można oglądać od wtorku do środy w godzinach 9:00-15:00, a także od czwartku do soboty od 10:00 do 19:00. Ekspozycja dostępna będzie do 19 lutego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE