Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach podłączona do rozdzielni 110 kV należącej do Tauron Dystrybucja, znajdującej się w pobliżu Elektrowni Jaworzno

i

Autor: Tauron

Inwestycje

Farma fotowoltaiczna w Bielsku-Białej? Tauron złożył wniosek o pozwolenie na budowę

2023-11-20 11:02

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w nowym roku w Bielsku-Białej rozpocznie się budowa farmy fotowoltaicznej połączonej z blokiem węglowym. Tauron złożył do Urzędu Miejskiego wniosek o pozwolenie na budowę. Ma to być pierwsza taka inwestycja w kraju.

W Bielsku-Białej ma powstać gigantyczna farma fotowoltaiczna

Spółka Tauron złożyła do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wniosek o pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej. Ma mieć moc do 3,6 MW, składać się z blisko 5,5 tys. paneli i zostać połączona z blokiem węglowym (kotłownią szczytowo-rezerową). Generowana przez nią „zielona energia” będzie wykorzystywana przez Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała EC1.

Na budowę przeznaczona ma być ponad trzyhektarowa działka, która obecnie jest niezagospodarowana - wyburzono tam nieczynne obiekty elektrociepłowni. Całość będzie ogrodzona oraz monitorowana.

W drugim kwartale 2024 roku planowane jest wyłonienie generalnego wykonawcy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 12,5 mln zł.  Spółka planuje pozyskać dofinansowanie z NFOŚiGW.

 „Zielona energia" w woj. śląskim jest już wykorzystywana na farmie w Mysłowicach

Ma to być pierwsza taka instalacja w Polsce, równoważąca źródła energii.

Przypomnijmy, że w woj. śląskim farma powstała już w tym roku na terenie poprzemysłowym w Mysłowicach. Na powierzchni 16 hektarów zostało zainstalowanych 82,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych, a w drugim etapie dodatkowych 60 megawatów paneli. Farma została podłączona do rozdzielni 110 kV należącej do Tauron Dystrybucja, znajdującej się w pobliżu Elektrowni Jaworzno. 

Tauron obecnie dostarcza ciepło na terenie województw śląskiego, małopolskieo i dolnośląskiego. Jego sieć ciepłownicza ma długość około 1100 kilometrów. Obecnie najważniejszym surowcem jest węgiel. Do 2030 roku spółka chce produkować 79 proc. ciepła ze źródeł gazowych, stąd m.in. inwestycje w farmy fotowoltaiczne.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/