Program wczesnej profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci przedszkolnych w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: pixabay Program wczesnej profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci przedszkolnych w Dąbrowie Górniczej

Eksperci na całym świecie biją na alarm z powodu narastającej epidemii otyłości u dzieci. W Dąbrowie Górniczej realizowany jest program wczesnej profilaktyki

2023-06-09 14:19

Ponad jedna piąta dzieci w Polsce zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała. 14,5 procent z nich ma nadwagę, ponad 7 procent to osoby chore na otyłość.

Zdaniem doktor Agnieszki Pasztak-Opiłki jedzenie przestało służyć już tylko do zaspokajaniu głodu. Pojawiły się natomiast inne jego funkcje np regulacji emocji, czy relacji rodzinnych.

- Czyli na przykład "będziesz grzeczny to dostaniesz", "nie będziesz grzeczny, to za karę nie dostaniesz". Ja kilkanaście lat pracowałam w szpitalach dziecięcych i przyznam, że szafki dzieci pękają od słodyczy, bo rodzice mają taką potrzebę, że jak jest dziecko chore to trzeba zasypać słodyczami. No i później wiążą się w mózgu takie przekonania, że jak jest mi źle, czy jak coś mnie boli no to muszę wziąć słodkie. No, a to jest już pierwszy krok do otyłości - mówi doktor Agnieszka Pasztak-Opiłka.

W Dąbrowie Górniczej realizowany jest program wczesnej profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci przedszkolnych, prowadzony przez specjalistów psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków z Centrum Medycznego Navigare. Przystąpiło do niego 18 placówek przedszkolnych oraz ponad 200 dzieci w wieku 5-6 lat oraz ich rodzice. W ramach projektu prowadzone są bezpłatne warsztaty, których głównym celem jest zwiększenie świadomości w zakresie prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej u dzieci oraz podniesienie wiedzy na temat nadwagi i otyłości u ich rodziców i opiekunów.

Według badań niemal co drugi rodzic dziecka z nadwagą lub otyłością w wieku przedszkolnym nie dostrzega u niego problemu. Aż 86% rodziców dzieci chorujących na otyłość uważa, że ich dziecko ma prawidłową masę ciała, albo wręcz w ich opinii waży zbyt mało. Zjawisko zniekształconej percepcji wagi dziecka nie dotyczy wyłącznie rodziców, lecz jest równie powszechne w pokoleniu dziadków.

Na całym świecie coraz częściej mówimy o otyłości jako o chorobie cywilizacyjnej. W literaturze jest ona definiowana jako ogólnoustrojowa, przewlekła choroba metaboliczna, wynikająca z zaburzenia równowagi między poborem i wydatkowaniem energii (homeostazy energetycznej organizmu), objawiająca się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Proces nasila się wraz z upływem czasu, czemu towarzyszą dysfunkcje dotyczące wszystkich układów i narządów. Do podstawowych powikłań otyłości u dzieci i młodzieży należą: zaburzenia w gospodarce węglowodanowej i lipidowej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 i zespół bezdechu sennego. Dodatkowe konsekwencje obejmują układ ruchu, do których najczęściej zalicza się koślawość kolan, płaskostopie oraz zmiany o charakterze zwyrodnieniowym.

Nie można zapominać również o konsekwencjach psychologiczno- społecznych, np.: obniżonej samoocenie, słabej wierze we własne możliwości, problemach w nawiązywaniu relacji społecznych oraz depresji, która często idzie w parze z otyłością.Chociaż otyłość może powstać na każdy etapie życia człowieka, to szczególnym okresem krytycznym w jej rozwoju są: wiek niemowlęcy i wczesnodziecięcy (do 3 roku życia), w którym rozwój w każdym z obszarów przebiega najintensywniej oraz wiek wczesnoszkolny, kiedy organizm dziecka przygotowując się do zwiększonych wydatków energetycznych okresu dojrzewania gromadzi dodatkowe zapasy energii, co skutkuje wzrostem apetytu oraz wzrostem ilości tłuszczu w organizmie.

Powstająca wówczas otyłość nie zniknie w magiczny sposób w okresie dojrzewania, zaś przyzwyczajenie do obfitego jedzenia może stłumić fizjologiczne dla tego okresu osłabienie apetytu. W konsekwencji 80% młodzieży z otyłością, stwierdzoną w okresie dojrzewania pozostanie otyłymi dorosłymi, z wysokim ryzykiem wystąpienia wielu powikłań zdrowotnych- dodaje dr Agnieszka Pasztak-Opiłka.

Analizując wyniki częstości występowania nadwagi i otyłości w grupach dzieci i młodzieży należy podkreślić, iż w skali województwa śląskiego niemal 60 tysięcy dzieci choruje na nadwagę lub otyłość, co oznacza czwarte miejsce wśród polskich województw pod względem rozprzestrzeniania się problemu.

Projekt będzie realizowany w Dąbrowie Górniczej do końca czerwca bieżącego roku.